Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Stresten en fazla etkilenen 3 kişilik bozukluğu

Bilirkişi Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım, istekli karantina, meskenden çıkma yasakları üzere nedenlerle ağırlık altında kalma sonucu kimi ruhsal rahatsızlıkların çok daha çokça etkilendiğini açıkladı. Takıntılı kişilik bozukluklarında, iki uçlu his durum meselelerinde ve narsistik kişilik bozukluğu olan insanlarda corona virüs nedeniyle artan gerilime karşı yapılması gerekenler hakkında malumat verdi.

Eksperler, bilhassa gerilimli periyotlarda kimi ruhsal rahatsızlıkların çok daha ziyade tesir aldığını belirtiyor. Klinik Psikolog ve Psikoterapist Gülcem Yıldırım mahsusen 3 kişilik bozukluğunun gerilimden en çokça etkilenen ruhsal sıkıntılar olduğunu belirtti. Bunları Borderline kişilik bozukluğu, Narsistik kişilik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olarak sıraladı. Gülcem Yıldırım, Pudra.com okuyucuları için bu marazların en bariz özelliklerini ve gerilimli devirlerde neler yapılabileceğini açıkladı:

1. Obsesif Kompulsif Bozukluk
 

Toplumsal izolasyon ve karantina devrinden elbet ki en ziyade etkilenen ruhsal hastalık öbeği takıntılı kişilik bozukluğuna sahip olanlardır. Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu ismi verilen bu hastalık kişileri tekrarlanan fikir ve davranışlara bağımlı kılan ve kısıtlayan bir rahatsızlıktır.
Obsesyon takıntı, kompulsiyon ise takıntıyı rahatlatan davranıştır.

Koronavirüs periyodunda televizyonda, gazetelerde ve toplumsal medyada sıkça karşılaştığımız elleri yıkamak, maske takmak, ayakkabılarla içeri girmemek üzere pek çok ihtar ve tedbirler esasen dertli, gerilimli ve takıntılı olan obsesif kompulsif kişilik bozukluğuna sahip olan insanların takıntılarını daha da artırmaktadır.

Eksper Klinik Psikolog ve Psikoterapist Gülcem Yıldırım obsesyonu olan olan kimseler için şu tavsiyelerde bulundu:
 
 Gerekli önlemleri aldıktan sonra hala virüsün bulaşmasıyla ilgili kaygınız devam ediyorsa, örneğin ellerinizi 20 saniye yıkadıktan sonra hala ellerinizi pis hissediyorlarsanız o histe kalıp ellerini yıkamamaya çaba edin. Bu durumda;
 

 • Ellerinizi yıkamadıkça makûs hisler gelmeye başlayacaktır. Bu hisler dehşet, çaresizlik, boşluk, anlamsızlık, zayıflık üzere hislerdir.

 

 • Ellerinizi yıkamadığınızda gelen bu hisler sizin çocukluk yaşantınızla ilgilidir. Gelen hislerin çocukluktaki anısıyla kontağını kurabilirseniz, rahatlama sağlamanız mümkün olur. 

 

 • Burada kıymetli olan ayrıntı kişinin elleri berrak olduğu halde içinden gelen elini yıkama davranışına tahammül edip elini yıkamamasıdır.

 

 • Bu haber bireyin yapmadan duramadığı bütün davranışlar, tüm kompülsif haraketler için muteberdir. Örneğin parkeyi sildiğiniz halde tekrar silme isteği, kıyafetinizi yıkadığığınız halde tekrar yıkama isteği üzere bütün kompulsif davranışlara entegre edilebilir.

Takıntı illetine sahip olan şahısların bunu tek başlarına yapması kolay değildir. Bu durumda, karantina sürecindeyseniz online terapi yapan bir eksperden destek almanız önerilir.

2. Küçük sıkıntıların büyük zelzeleler yarattığı hastalık: Borderline Kişilik Bozukluğu
 

Borderline kişilik bozukluğu dediğimiz devir aklımıza gelecek olan birinci şey bölmedir. Bu kişilik bozukluğuna sahip olanlar yerküreyi ya siyah ya beyaz görür. Hudutta kişilik bozukluğudur. Korona günlerinde de hisleri mütemadi değişkendir. Kimi günler depresif, mutsuz, huzursuzken birtakım günler neşeli ve keyifli olurlar. İki uç his arasında sık sık gidip gelirler.

Borderlinle kökenleri ve oluşturduğu olumsuz hisler

 • Borderline (sınırda) kişilik bozukluğu olanların çocukluk travmaları çok ziyadedir. Bu travmalar bu süreçte ateşlenir.
 • Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım'ın açıklamalarına nazaran münhasıran yalnızlık, boşluk, anlamsızlık, değersizlik, kaygı üzere hisler bu insanlarda sıkça yaşanır.
 • Corona sürecinde meskende sairleriyle (eş, ana, baba) daima vakit geçiriyor olmak bu insanlarda boğulma, yutulma hislerinin ateslenmesine sebep olur.
 • Borderline kişilik bozukluğunda yakınlık boğucu, uzaklık korkutucu gelir. Daima belli başlı bir aralıktan bağ kurmak isterler.
 • Bu süreçte sevdikleriyle münferit olan borderline insanlar kaygı yaşarken, mütemadi dip dibe olanlar boğulma yaşar.

Gerilimli devirler için Borderline kişilik bozukluğu ile ilgili tavsiyeler

Daima âlâ histe kalmaya çalışmayın: Mütemadi yemek yiyerek, alış-veriş yaparak (internetten), seri izleyerek uygun histe kalmaya çalışırsanız bed hisler geldiğinde daha zorlayıcı olur. Makûs hislerinize da sahip çıkın. Onları yaşayın.

Aralıklı kısa uykularla kendinizi yatıştırın: Gün içinde yarım saatlik kısa uykular uykuyun. Bed hisler bu uykularda yatışıyor, dimağ temizleniyor.

Çocukluk anılarınızı bulun: Hissettiğiniz istenilmeyen hisleri çocukken nasıl yaşadınız, onlarla ilişki kurun.

3. Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik kişilik bozukluğunun en değerli özelliği abartılı bir halde kendine hayran olma, kendini beğenme, tüm güçlülük ve büyüklenmeciliktir. Bu bozukluğa sahip olan şahıslar kendilerini yüceltirken, başkalarını küçümseme ve aşağılama eğiliminde olur.

Hangi durumlarda sorun yaşarlar?

 • Narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan insanlar dışardan bakıldığında parlak, kişisel ve akıllı görünür. Ancak iç yerküresinde bu bireyler kendilerini o kadar da pahalı görmez.
 • Narsistik kişilik bozukluğu olan kişinin kendini güzel hissetmesi kişilerin onayına bağlıdır. Daima gayrısının takdirine ve onayına muhtaçlık duyar. Gayrısı ona “sen çok akıllısın” dediğinde güzel hisseder.
 • Kendini beğenme sorunu olan bireyler, öbürleri tarafından onaylanmadığında ya da takdir edilmediğinde kendisini berbat hisseder.
 • Corona virüs sürecinde narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan kimselerin en kıymetli meselesi değersizlik duygusudur. Bu süreçte takdir görme, beğenilme hissini alamayan bu bireyler çok kıymetsiz hissediyor.

Narsistik kişilik bozukluğu olanlar için klinik psikolog Gülcem Yıldırım'ın teklifleri şu istikamette oldu:

Kendinizi takdir etme üzerine çalışın: Narsistik kişilik bozukluğu olan bireyler bu devirde kendi kendine takdir etme yetilerini geliştirebilirler. Dışardan takdir görmek konumuna kendi içlerinde kendilerini takdir etsinler.

Değersizliğin kökenine inin: Çocukluk devrinde degersizlik hissini yaşadıkları anıları bulsunlar. Bu değersizlik duygusu çoğunlukla kendilerine ilişkin değildir; ana, peder ya da bir yetişkinin duygusudur.

Empati yeteneklerinizi geliştirin: Empati yeteneğinin geliştirilmesi ile ilgili görüntüler izleyebilirsiniz, metinler okuyabilirsiniz. Bu münasebette gerçek yakınlığı sağlar, takdir görmeye gereksinimi azaltır.

Medya haber: Narsizim nasıl tedavi edilir?

KAYNAK