Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Anksiyete Kaygı Bozukluğuna İyi Gelen 6 Doğal Yağ

Anksiyete tasa bozukluğuna yeterli gelen doğal ilaç reçeteleri ile tahlil arayanlar için eksiksiz gerilim azaltıcı ve rahatlatıcı bitkisel yağlardan faydalanabiliriz. Sakinleştirici yağlar ile aromaterapi tesiri ile rahatlayabilirsiniz.

Aromaterapi, sıhhatinizi uygunlaştırmak için esansiyel yağların kokusunu soluma süreçtir. Bu yağlar koku yolu ile burnunuzdaki koku reseptörlerini uyararak hudut sisteminize bildiri gönderebilmesidir. Ayrıca vücudun kimyasal ve güç sistemleri üzerinde ince bir tesire sahip oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle, aromaterapi ekseriyetle tasa bozukluğu, telaş ve gerilimi azaltmak için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Yazı İçeriği

 • Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?
  • Taşıyıcı yağ nedir?
 • Anksiyete Korku Bozukluğuna Güzel Gelen 6 Doğal Yağ
  • Kedi Otu Valerian Yağı
  • Yasemin Yağı
  • Papatya Yağı
  • Bergamot Yağı
  • Lavanta Yağı
  • Gül Yağı

Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Bu yağları kullanırken dikkat etmeniz en kıymetli kısım sentetik koku içermeyen yağlar kullanmalısınız. Yalnızca sentetik koku içermeyen terapötik sınıf yağlar kullanmalısınız.

 anksiyete dert bozukluğu tedavisi

Esansiyel yağlar cilde uygulanmadan evvel bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekir. Bu ciltte oluşabilecek tahriş riskinizi azaltır. Yetişkinler için, her 15 damla esansiyel yağ 30 ml. taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda esansiyel yağların tasarrufu sıhhat eksperlerinin gözetimi altında olmalıdır. Çocuklar için karışım, 3 ile 6 damla esansiyel yağın 30 ml. taşıyıcı yağ nispetiyle çok daha seyreltilir. Bazı tanınan taşıyıcı yağlar badem, hindistancevizi ve jojoba’dır.

 anksiyeteye yeterli gelen yağlar

Taşıyıcı yağ nedir?

Yağ içeriği yüksek olan bitki tohumları yağ içeriği varlıklı bitkisel yağlardan üretilmektedir. Esansiyel yağları (uçucu yağlar) seyreltmek için kullanılır.

Dikkat: Toplumsal medyada aksini gösteren savlara karşın, uçucu yağlar asla yutulmamalıdır. Yutmanın inançlı olduğunu kanıtlamak için rastgele bir uçucu yağ üzerinde ehliyetli araştırma yoktur. Her uçucu yağ çok farklıdır ve kimileri toksiktir.

Anksiyete Telaş Bozukluğuna Güzel Gelen 6 Doğal Yağ

Kedi Otu Valerian Yağı

Kedi otu eski devirlerden beri kullanılan bir bitkidir. Kedi otu yağı ne işe yarar diye merak ediyorsanız; uyku meselelerine ve hudutları yatıştıran bileşikler içerdiği düşünülmektedir. Vücut üzerinde hafif bir yatıştırıcı, sakinleştirici tesire sahiptir. Kediotu depresyon doğal tedavisi için en güzel yağdır.

Kedi otu yağı nasıl kullanılır: Aromaterapi difüzör yahut hava nemlendiriciye birkaç damla kedi otu yağı damlatın. Böylelikle yağı soluduğunuz havaya yaymış olacaksınız. Nefes alıp verdikçe rahatladığınızı hissedeceksiniz..

Yasemin Yağı

 yasemin yağı anksiyete tesirleri

Yasemin yağı mükemmel bir çiçek kokusuna sahiptir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran, yasemin yağının solunması huzur, memnunluk ve romantizm hissini yaşatabilir. Anksiyete için kullanılan başka kimi esansiyel yağlardan farklı olarak, yasemin yağının hudut sistemini uyku hali yaratmadan sakinleştirdiği düşünülmektedir.

Yasemin yağı nasıl kullanılır: Yasemin yağını direkt şişeden teneffüs edin yahut kokunun odayı bir difüzörden doldurmasına müsaade verin. Yatak odanızda bambu koku çubuğu ile kullanabilirsiniz.

Papatya Yağı

 anksiyeteye yeterli gelen bitkisel yağlar

Papatya, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri ile ünlüdür. Sarhoş edici kokusu ile bilinmektedir. Anksiyete için papatya esansiyel yağı hakkında çok fazla araştırma yoktur. Papatya yağı hafif anksiyete bozukluğu olan bireylere yardımcı olabilir.

Papatya yağı nasıl kullanılır: Seyreltilmiş papatya yağını cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Daha sonra ılık bir duş yapın.

Bergamot Yağı

 Gerginliği azaltan yağlar

Bergamot portakallarından elde edilir. Canlandırıcı bir narenciye kokusuna sahiptir. Yapılan araştırmalara nazaran bergamotun korkuyu hafifletmeye ve ruh halini güzelleştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Dikkat edilmelidir ki, topikal uygulandığında (cilt üzerine) güneş hassasiyetini arttırabilir.

Bergamot yağı nasıl kullanılır: Bir pamuk yahut mendil üzerine birkaç damla bergamot yağı damlatın. Dertlerinizi hafifletmek için aromayı 2 ya da 3 kere solumanız yerinde olacaktır.

Lavanta Yağı

 lavanta yağı anksiyete

Lavanta en tanınan aromaterapi yağlarından biridir. 2012 yılında araştırmalara nazaran, lavanta aromaterapisinin dimağın hisleri denetim eden kısmı olan limbik sistemini etkileyerek kaygıyı yatıştırdığı düşünülmektedir.

Lavanta yağı nasıl kullanılır: Şayet banyonuzda küvet var ise bu aromaterapinin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir kaç damla lavanta yağını 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirerek yahut kokusuz duş jeliniz var ise onunla karıştırarak küvetinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Gül Yağı

 telaş azalıcı doğal yağlar

Gül yağı, bilinen uçucu yağlardandır ve gül yapraklarından elde edilir. Güller, duyuları rahatlattığı bilinen büyüleyici bir çiçek kokusuna sahiptir. Yapılan araştırmalara nazaran, gül yağını ayak banyosunda kullanmak, gebe bayanlarda doğum sırasında korkuyu azaltabilir.

Gül yağı nasıl kullanılır: Ilık su dolu leğene, seyreltilmiş gül esansiyel yağı damlatın. Hazırladığınız suya ayaklarınızı batırın ve rahatlamanın keyfine varın. Ayrıyeten sevdiğiniz kokusu olmayan bir nemlendiriciye yahut shea yağına da gül yağı ekleyebilir ve cildinize masaj yapabilirsiniz.

KAYNAK