Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Covid-19 sigara içenlerde daha ağır seyrediyor

Yerküre Sıhhat Örgütü’nün olgularına nazaran önlenebilir en kıymetli vefat sebeplerinin açlık ve tütün tasarrufu olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Göğüs Marazları Kompetanı Dr. Esra Sönmez, “Kalp-damar illetleri, kanser, altta yatan astım, KOAH üzere teneffüs ile ilgili illeti olan insanlar Covid-19 için yüksek risk öbeğinde kabul ediliyor ve bu kimselerin riski tütün tasarrufu ile katlanarak artıyor. Pandemi sürecinde hastaları tütün bırakma konusunda yüreklendirmek önemli” açıklamasında bulundu.

31 Mayıs Yerküre Tütünsüz Günü vesilesiyle Anadolu Sıhhat Merkezi Göğüs Marazları Mütehassısı Dr. Esra Sönmez, tütün tasarrufu ve Covid-19 ile ilgili haber verdi…

Sayılarla sigara tasarrufu

Türkiye 2020 olguları topluluğun yüzde 25,95’inin tütün kullandığını gösteriyor. Erkeklerde bu nispetin yüzde 39,5, hatunlarda ise yüzde 13,4 olduğunu hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Göğüs Illetleri Bilirkişisi Dr. Esra Sönmez, “Dünyada en sık görülen erkek kanser çeşidi prostat kanseri iken memleketimizde akciğer kanseri olması maatteessüf bir tesadüf değildir. Sigara içmek yalnızca kişinin kendisine değil, etrafındaki kişilere da zarar veriyor.

Araştırmalara nazaran eşi sigara içen gelgelelim kendisi içmeyen bayanlarda akciğer kanseri gelişme riski, eşi ve kendisi sigara içmeyen hatunlara nazaran 1.2-2 kat daha yüksek” dedi.

Covid-19 sigara içenlerde daha ağır seyrediyor

 Tütün tasarrufunun birçok solunumsal enfeksiyon için risk faktörü oluşturmakla birlikte illetin yükünü da artırıcı tesire sahip olduğunu lisana getiren Göğüs Marazları Bilirkişisi Dr. Esra Sönmez, “29 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Yerküre Sıhhat Örgütü halk sıhhati çalışmalarının derlemesinde Covid-19 enfeksiyonunun tütün kullananlarda, kullanmayanlara nazaran daha ağır seyrettiğini gösteriyor.

Tütün kullanan bireylerde teneffüs yollarında lokal bağışıklık düşük olduğu için Covid-19 üzere mikroorganizmaların seyri de daha ağır gerçekleşebiliyor” diye konuştu.

Pandemi sürecinde hastaları tütün bırakma konusunda yüreklendirmek gerekiyor

Tütün tasarrufunun Covid-19 enfeksiyonu riskini azalttığına dair spekülatif haberlerin gezindiğini söyleyen Dr. Esra Sönmez, “Elimizde tütün yahut nikotin tasarrufunun Covid-19’u önlemede yahut tedavisinde konumu olduğunu gösteren ilmî olgu bulunmamaktadır. Mahsusen pandemi sürecinde hastaları tütün bırakma konusunda daha ağır formda bilgilendirmek ve yüreklendirmek gerekmektedir.

Türkiye’nin her bölgesinde sigara bırakma poliklinikleri, gerek farmakolojik gerek ruhsal destek ile hastaların bu kıymetli probleminin üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktadır” biçiminde konuştu.

Tütün bırakıldıktan 2-12 hafta içerisinde dolaşım ve akciğer fonksiyonları olağana döner

Tütünün bırakıldığı birinci 20 dakika içinde yüksek seyreden kan basıncı ve nabzın düşmeye başladığını vurgulayan Dr. Esra Sönmez, “12 saat sonra kandaki karbondioksit seviyesi olağana döner. 2-12 hafta içinde ise kan dolaşımı ve akciğer fonksiyonları olağana döner. 1-9 ay sonra öksürük ve nefes darlığı azalır” dedi.

KAYNAK