Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Güneş lekelerine karşı alınması gereken önlemler

Güneşe çıkmaktan korkmayın lakin oluşabilecek leklere karşı da tedbir almayı ihmal etmeyin. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, güneş lekelerine karşı alınması gereken tedbirleri Pudra.com okuyucuları için anlattı ve ciltte leke tedavisi hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap verdi. 

Koronavirüs nedeniyle uzun devirdir evlerimizdeydik. Bugünlerde vücudumuzun büyük gereksinimi, güneşten aldığımız D vitamini… Hayatın sıradana dönmeye başlamasıyla birlikte güneşten gereksinimimiz olan D vitaminini almaya başlayacağız. Fakat unutmamak gerekir ki; dikkat edilmezse güneş, cilt lekelerini de beraberinde getiriyor. Güneş altında ziyade kalmak cildimizde leke oluşturarak cildimizin hem nem istikrarını bozuyor hem de kurumasına neden oluyor.

 Güneşin zararlı tesirlerinden korunmanın mümkün olduğunu belirten Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Op. Dr. Evrim Uçkunkaya; “Sadece şapka ve güneş gözlüğü kullanarak yüzümüzün aşikâr bir kısmını koruyabiliriz. Şemsiye kullanmak çok daha yeterli bir hamidir. Gelgelelim ne olursa olsun bu periyotta Güneş kremi kullanmadan asla dışarı çıkmayın, 20 dakikada bir kuru cilde tekrar nemlendirici uygulayın. Parfüm ve parfümlü losyonlar cilt lekelerine neden olacağı için kullanmayın” tekliflerinde bulunuyor.
 
Lekeler için renk açıcı kremler kullanmayın

Güneş lekelerinin açık tenlilerde daha sık görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. Evrim Uçkunkaya; “Yaz mevsimi ile birlikte giderek dikleşen güneş ışınları, cildimizde hiç istemediğimiz manzaraların oluşmasına neden olabiliyor. Cildimizde ve vücudumuzun güneşe maruz kalan nahiyelerinde, koyu kahverenginde oluşan güneş lekeleri, bu devirde hayatımızın kâbusu olabiliyor.

 • Münhasıran açık tenlilerin güneş ışınlarından korunmak için çok daha dikkatli olması gerekiyor.
 • Dışarı çıkarken kesinlikle yüksek faktörlü güneş kremi sürülmeli ve bu süreç her 20 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 • Güneş lekeleri yalnızca yüz nahiyesinde oluşmaz. Dekolte ortamı, el ve kollarda da leke oluşumu görülebilir. Tüm vücudu güneşin zararlı tesirlerinden korumak için şemsiye kullanılabilir. ” diyor.

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya'nın altını çizdiği bir başka değerli bahis ise, güneş lekeleriyle savaşmak için renk açıcı kremler ve renk düzenleyici kullanılması üzerine. Op. Dr. Uçkunkaya, “güneş lekeleriyle savaşmak için renk açıcı kremler ve renk düzenleyici kullanılmasını mutlaka tavsiye etmediğini” belirtiyor.
 
Op. Dr. Evrim Uçkunkaya yaz aylarında güneş lekelerine karşı alınabilecek tedbirleri şöyle sıralıyor:

YAZ AYLARINDA GÜNEŞ LEKESİ OLUŞUMUNA KARŞI 6 KOLAY TEDBIR
 

 • Cildinize parfüm içeren eser sürüp güneşe çıkmayın.
 • Güneşe çıkmadan yarım saat evvel güneş kremi sürün. Kreminizi 20 dakikada bir yenileyin.
 • Islak ten üzerine güneş kremi sürmeyin. Cildinizi kurulamayı ihmal etmeyin.
 • Kış aylarında daha çok C vitamini ve antioksidanlar depolayarak yaza hazırlanın.
 • Bilhassa açık tene sahip olanlar güneş kreminin yanı sıra kesinlikle, şapka ve güneş gözlüğü kullansın.
 • Otomobil kullanırken bile güneş lekeleri oluşabilir. Mahsusen el ve kol kesimine güneş kremi sürerek tedbirinizi alın.

 
Teknolojik cihazları kullanırken 20 dakika ara verin

Telefon, bilgisayar, tablet üzere teknolojik cihazların haddinden fazla tasarrufu, bu cihazlardan gelen UV ışınları nedeniyle, ciltte istenmeyen lekelere neden olabilir. Münhasıran gündüz cep telefonu ve tablet tasarruflarında çok dikkatli olmak gerekiyor. Cep telefonlarından yayılan dalgalar cilde matlık veriyor, leke oluşturuyor ve cildin altındaki hami mineral yapıyı bozuyor. Op. Dr. Evrim Uçkunkaya cilt lekelerinden korunmak için teknolojik cihazların 20 dakika ara vererek kullanılmasını öneriyor.
 
Cilt lekelerinin yüzde 90’ı tedavi edilebilir

Cilt lekesi tedavisi öncesinde, lekenin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğu tespit edilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Leke tedavisinde umumiyetle kombine tedaviler daha uygun sonuçlar verir” diyerek leke tedavisi için kullanılan sistemleri şu halde sıraladı:

Cilt lekesi tedavi teknikleri

 • Ciltte güneşin tesiriyle oluşan lekelere karşı, cilt altına yapılan nem aşıları ve PRP’ler ile cilt bariyerinin güçlendirebiliyor, dermapen ve lazer pratikleriyle da kalıcı uygunlaştırma sağlayabiliyoruz.
 • Cilt lekelerine karşı gerçekleştirilen klinik pratiklerin mutlaka kış aylarında yapılması gerekiyor.
 • Birtakım derin lekeler ve pigment hasarları, tedavilerinden sonra bilhassa yaz aylarında tekrar kendini gösterebilir. Bu çeşit lekeleri önlemek için güneşten korunmak çok değerli.
 • Güneşe karşı münhasıran ultraviyole A ve ultraviyole B içerikli olan, yüksek müdafaa faktörüne sahip kremler kullanılması gerekiyor.
 • Birebir hengamda cilt altı tabakasını besleyici, kolajen ve elastin doku artışını destekleyen eserler kullanılarak cilt dokusu daha da canlı hale getirilebilir.

KAYNAK