Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Kinoa Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılır? 12 Faydası

Kinoa zayıflatır mı, kimler kullanabilir, Kinoa nedir, tanımları metnimizde sizlerle… Güney Amerikadaki And Dağlarında yetişen ve tarihi İnkalara dayanan kinoa manzarası tahıla benzeri lakin tahıl değildir. Kinoa pancar ve ıspanak usulü bitkilere daha yakındır. Güney Amerika halkları tarafından uzun vakittir kullanılan kinoa besin bedelinin keşfedilmesi ile birlikte tanınan bir besin olmuştur ve kişilerde kinoa nedir sorusunu uyandırmıştır.

Kinoa Nasa tarafından astronotların besin muhtaçlığının giderilmesi için kullanılmıştır. 2013 yılı Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kinoa yılı ilan edilmiştir.

Yazı İçeriği

 • Kinoa nedir?
 • Kinoa Tohumu Besin Kıymetleri Nelerdir?
 • Kinoa Yararları Nelerdir?
 • Kinoa Zayıflatır Mı?
 • Kinoa nasıl kullanılır?
 • Çölyak Hastaları İçin Kinoa Tasarrufu

Kinoa nedir?

Her ne kadar manzarası tahıllara benzese de kinoa otsu bir bitkidir ve ıspanakgiller familyasındandır. Besleyici ve etli yaprakları olan kinoanın açan çiçekleri varlıklı besin kaynağı olan tohumlara dönüşür. Kinoanın yenilen kısmı bu küçük tohumlardır.

Buğday ve pirinç yerküre nüfusunu besleyen 2 temel tahıl cinsidir. Vücudun temel protein gereksinimini karşılayan besinler buğday ve pirinçtir. Pirinç üretimi için epey ziyade suya gereksinim duyulur. Yerküre genelindeki su kaynaklarının azalmasıyla ve global ısınmayla birlikte pirinç ve buğday üretimi de azalmıştır. Bundan ötürü alternatif bir azık olarak her türlü topraklarda üretilebilen, su ve gübre meselesi olmayan kinoa gündeme gelmiştir.

 kinoa tohumu

Kinoa Tohumu Besin Pahaları Nelerdir?

Kinoa tohumu bitkinin yenilebilen kısmıdır. Küçük manzarasına karşılık kinoa tohumları epey besleyicidir. Kinoa tohumları temel aminoasitlerin tamamını ve yüksek nispette protein içerir. Bitkisel azıklar arasında kinoa en yüksek protein içeriğine sahip besindir. Proteini oluşturan temel yapı taşı aminoasitlerdir. İnsan vücudundaki 20 aminoasitten 9’u vücut tarafından üretilemez. Bunlar et,yoğurt, süt üzere hayvansal besinlerden alınmalıdır. Kinoa bu 9 aminoasitin tamamını içerir. Kinoa’nın içerisinde neredeyse et kadar aminoasit vardır ve kinoa aminoasitlerinin emilimi etten daha ziyadedir.

Başkaca kinoa tohumu yüksek orantıda vitamin, mineral ve lif içerir. Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. Bu güçlü içeriğe karşılık kinoa tohumlarında hiç kolesterol yoktur. Bunlar dışında kinoa tohumu magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor açısından da zengindir. Bu varlıklı içeriğin kişiler tarafından keşfedilmesiyle kinoa nedir ve kinoa yararları nelerdir merakı uyanmaya başlamıştır.

Kinoa Yararları Nelerdir?

Birçok farklı azıktan alınabilen vücut gereksinimlerini tek başına içerisinde barındıran minik kinoa tohumları insan sağlı açısından epeyce yararlıdır.

 kinoa tohumu yararları

Yaygın olarak bilinen kinoa yararlarını şu formda sıralayabiliriz:

 1. Kanser oluşumunu maniler.
 2. Kalp-damar sıhhatini korur.
 3. Kemikleri ve dişleri güçlendirir.
 4. Yüksek tansiyona yeterli gelir.
 5. Diyabete güzel gelir
 6. Bahar alerjisine karşı korur.
 7. Antioksidandır.
 8. Ana sütünü arttırır.
 9. Ameliyat sonrası yaraların düzgünleşmesini hızlandırır.
 10. Yaşlanmayı geciktirir.
 11. Kansızlığa âlâ gelir.
 12. Kabızlığa düzgün gelir.
 kinoa tohumu zayıflama

Kinoa Zayıflatır Mı?

Güçlü içeriği ile gündeme gelen kino konusunda en çok sorulan sorulardan biri de kinoa ile zayıflama mümkün yönetici? Kinoa ile zayıflamak isteyenler için kinoanın ekleri şöyle:

Kinoa yüksek ölçüde protein içerir. Tokluk hissi verir ve kolesterolü yükseltmez. Güçlü kalsiyum içeriği ile metabolizmayı hızlandırır. Vücutta ödem oluşmasını pürüzler. Spor ve diyet yapanlara vücuda kuvvet vererek katkı sağlar. Tekrar diyet ve spor yapanlarda kas ve kemik sıhhatini korur. Diyet yapanlarda kilo aldırmadan vücudun birçok besin muhtaçlığını karşılar. Zayıflamak için Kinoa kullananlar forum mevzumuza bakabilirsiniz.

Kinoa nasıl kullanılır?

Kinoa yüksek besin bedeline karşılık yağ nispeti düşüktür ve kilo aldırmaz. Kolay hazmedilmesi nedeniyle de bebeklerden yaşlılara kadar her yaş öbeği için müsait bir besindir. Vejetaryenlerin protein muhtaçlığını gidermesi için de ülkü bir besindir. Kinoa Yemeklerde Nasıl Kullanılır? isimli mevzumuzu inceleyebilirsiniz.

Çölyak Hastaları İçin Kinoa Tasarrufu

Gluten içermediğinden çölyak hastaları için de iyi bir eserdir. Bütün bu özellikleri bir araya geldiğinde kino için kaçınılmaz olmuştur. Yerküre genelindeki birçok toplulukta olduğu üzere memleketimizde de kinoaya ilgi uyanmıştır. Devletimizde kinoa kolaylıkla ulaşılabilir bir eser olarak birçok marketin reyonlarında noktasını almıştır. Bununla birlikte topluluğumuz için yeni bir eser olan kinoa için sıklıkla kinoa nasıl kullanılır sorusu sorulmaktadır.

Kinoa’nın kendine has bir aroması vardır ve baskın bir tadıyla baskın bir kokusu yoktur. Kinoa lezzetli ve hafif bir besindir. Bulgur ve pilavın kullanıldığı yemeklerin tamamında kullanılabilir. Kinoa garnitür olarak yemeklere eklenebilir, çorbalarda kullanılabilir ve pilavı yapılabilir. Un haline getirilerek kek, pasta ve kurabiye hamurlarına konulabilir. Yeniden kinoa nasıl kullanılır sorusunu soranlara haşlanmış kinoanın salatalarda kullanılması uygun bir seçenek olabilir.

KAYNAK