Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Kırmızı Çay Ve Sağlığa 10 Faydası

Rooibos çayı öbür ismiyle al çay Güney Afrika’da yetişen kafeinsiz içeceklerdendir. Rooibos çayı ve sıhhate 10 yararı makalemizde bu bitkisel çayın vücudumuza olan yararlarından bahsettik. Al çay, ilmî olarak Gano rooibos Aspalathus linearis olarak isimlendirilir. C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, manganez ve bakır açısından varlıklı, şifalı bitkilerdendir... Rooibos çayı fiyat: 15 tl’dir.

Rooibos Al Çay Yararları

Kalp Sıhhati

Rooibos çay chrysoeriols ismi verilen, yüksek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan bir flavonoid içerir. Bu unsur, kan dolaşımını artırır ve birebir hengamda makûs kolestrol olan LDL seviyesini düşürür. Sonuç olarak, kalp-damar rahatsızlıkları riskini azaltır.

 al çay yararları

Göz Sıhhati

Bilgisayarda geçirilen uzun saatler gözü yorar.
Ağrıyan, yorgun gözlerinizi demleyip ılık hale getirdiğiniz rooibos çayı ile yıkayın.
Yahut pamuklu, duru bir bezi, ılık haldeki rooibos çayına batırın, bununla göz etrafınıza kompres yapın.
Vesair alternatif, rooibos sallama çayını demleyin, bu sallama çaylarını buzdolabına kaldırın ve soğuk soğuk gözlerinize uygulayın.

Bağımsız Radikaller Savaşır

Rooibos çayı muaf radikallerin zararlı tesirlerinden hücreleri koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Böylelikle, kimseyi birçok tehlikeli marazdan korur.
Ayrıyeten, sağlıklı hücrelerin çoğalmasını teşvik eder.
Sindirim Sistemini Olağanlaştırır
Rooibos çayı vücutta potasyum iyonlarını aktive etmeye yardımcı olan antispazmodik ajan hizmeti görür. Böylelikle, mide krampları ve karın ağrısını rahatlatır. Kusma, ishal, kolide şifadır. Rooibos çayı sindirim sistemi için kusursuz bir içecektir.

Rooibos çayı doğurganlığı teşvik eder

Rooibos çayı içerdiği vitamin ve mineral özleriyle sağlıklı sperm üretimini uyarır ve sperm sayısını artırır. Yüksek demir muhtevasıyla gebeler için de ülkü içeceklerdendir. Yeniden de gebe hatunlar tabibine müracaattan içmemelidir.

 Rooibos çayı

Gerilimle Savaşır

Rooibos çayı hipertansiyon hastalarını rahatlatır.Kafeinsiz olan bu içecek vücuttaki kortizol (stres hormonu) seviyesini düşürür. Günde 1 bardak rooibos çayı için, gerilimden kurtulun.

Güçlü kemikler ve sağlıklı dişler

Rooibos çayı sağlıklı diş ve kemikler için gerekli olan manganez, kalsiyum ve florür üzere minerallerle kaplıdır. Kalsiyum kemikleri güçlendirirken, mangan ise kemik kitlesini arttıran enzimlerin uyarılmasını sağlar. Birebir devranda, içerdiği florür ile dişleri çürümekten korur.

Al Çay Kanser Önleyici

Rooibosda bulunan antioksidanlar antimutajen özelliklere sahiptir, böylelikle DNA  ve hücreleri kansere karşı korur.

Teneffüs rahatsızlıklarını önler

Bronkodilatörler teneffüs yollarını, bronşları temizleyen hususlardandır.
Rooibos çayı doğal bronkodilatör olarak sizi teneffüsle ilgili marazlardan korur.

Karaciğer Hastalıklarına Şifa

Rooibos çayı karaciğerin düzgün işleyişini uyarır. Karaciğer dokularıno canlandırmaya yardımcı olur ve karaciğer yağlanmasını önler.

Parkinson ve Alzheimer Marazları önler

Lipid peroksidasyonu özgür radikallerin had dokularına ve dimağ hücrelerine zarar verdiği bir süreçtir. Bu durum, yavaş yavaş Alzheimer ve Parkinson üzere çeşitli marazlara yol açar. Rooibos çayının günlük sistemli tüketilmesi, bu cins zararlı tesirlerden vücudu korur.

İlgili Bahislar

KAYNAK