Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisi başarı oranı nasıl hesaplanır?

Günümüzde tüp bebek tedavisi son kademe tanınan bir yardımcı üreme tekniğidir. Tüp bebek tedavisinde doğal gebelikten fark yumurta ve spermin vücudun dışında, bir laboratuvar ortamında döllenmesidir. Tüm kısırlık tedavlerinde olduğu üzere tüp bebek tedavisinin her devir %100 muvaffakiyet garanti etmediği, muvaffakiyet talihini etkileyen bir seri faktör olduğu unutulmamalıdır. Ama çiftler için kimi devir yorucu, tıpkı devirde ekonomik olarak da zorlayıcı bir prosedür olabilen tüp bebek tedavisinin muvaffakiyet nispetini hesaplayabilmek mümkündür. İşte tüp bebek ile bebek sahibi olma talihinizi etkileyen faktörler ve tüp bebek tedavisi muvaffakiyetini hesaplama aracı

Tüp bebek tedavisinde muvaffakiyet talihi; bayanın yaşı, kısırlığa neden olan faktör, alınan yumurtaların kalitesi ve sperm kalitesi üzere bir seri faktöre bağlıdır. Yumurtalık rezervlerini etkileyen en değerli değişken, aslında bayanın yaşıdır.

Bunun nedeni, bir bayanın sahip olduğu tüm yumurtalarla dünyaya gelmesidir. 20’li yaşlarındaki bayanların birçoklarında, yumurtalık yaklaşık 4'te 3'ü genetik olarak olağandır. Tekrar de, genetik olarak anormal olan kimileri da olacaktır. Bayanın yaşı ilerledikçe, doğurganlık ilaçlarına karşılık veren ve genetik olarak olağan olan yumurta sayısı da azalır.

Bayanlar 35 yaşına ulaştıklarında, yumurtalarının yaklaşık yarısı kromozomal olarak olağandır. 40 yaşına ulaştığında, alışılagelmiş olan yumurtaların nispeti %10-20 ve sonraki yıllarda bunun çok daha altına düşmektedir. Bu nedenle, ileri yaştaki bayanlarda rahme aktarım için daha az alışılagelmiş embriyo mevcuttur. Bu nedenle, 35 yaşın üzerinde sağlıklı bir bayanın daha genç bayanlara nazaran doğurganlığı daha düşüktür.

40 yaş ve üzeri bayanlar, kendi yumurtalarını kullanarak tüp bebek tedavisi ile sırf %20 ve velev daha düşük bir canlı doğum bahtına sahiptir. 2016 yılında yapılan bir çalışmaya nazaran, bayanın yaş aralığına nazaran değişen canlı doğum orantıları aşağıda belirtilmiştir:
 

 • 35 yaşın altındaki bayanlarda canlı doğum nispeti %41.3
 • 35 ile 37 yaş aralığındaki bayanlarda canlı doğum nispeti %31.7
 • 38 ile 40 yaş aralığındaki bayanlarda canlı doğum orantısı %21.6
 • 41 ile 42 yaş aralığındaki bayanlarda canlı doğum orantısı %10.6
 • 42 yaş ve üzeri bayanlarda canlı doğum nispeti %3.4’tür.

Tüp bebek tedavisi nedir?

Günümüzde tüp bebek tedavisi son kademe tanınan bir yardımcı üreme tekniğidir. Tüp bebek birinci ortaya çıktığı 1980’li yıllarda, kısırlık için son aşama gizemli bir sözdü. Birinci sefer 1978 yılında, ana rahminin dışında döllenen bir bebeğin dünyaya gelmesi ile prosedüre olan ilgi devir içinde arttı.

Ananın yumurtası ve babanın sperminin döllendiği ve rahme aktarım edildiği tüp bebek tedavisinde, doğal gebelikten fark yumurta ve spermin vücudun dışında, bir laboratuvar ortamında döllenmesidir. Döllenen embriyo, tekrar ananın rahmine yerleştirilir.

Bununla birlikte bir tüp bebek tedavisi; hem maddi hem de zihinsel olarak karmaşık, yorucu ve birebir devirde ekonomik olarak da zorlayıcı bir prosedürdür. Doneler, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin ortalama %5’inin tüp bebek tedavisi araştırması yaptığını göstermektedir. Bununla birlikte, 1980’li yıllarda birinci sefer ortaya çıkışından bu yana tüp bebek tedavisinin de dahil olduğu yardımcı üreme teknolojileri ile dünyaya gelen yüzbinlerce bebek oldu. Bu da, yüzbinlerce çiftin yüzünün gülmesi manasına geliyor.

Tüp bebek muvaffakiyet orantısını hesaplama metotları

Bir tüp bebek tedavisinin her devir %100 muvaffakiyet garanti etmediği, muvaffakiyet talihini etkileyen bir seri faktör olduğu unutulmamalıdır. Bayanın yaşı, tedavinin muvaffakiyetini direkt etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Fakat, kısırlık nedeni ve sair faktörler de tedavide muvaffakiyet bahtınızı etkileyebilmektedir. Bu noktada maddi ve manevi olarak karmaşık bir süreç olan tüp bebek tedavisi döngüsüne girmeden evvel, muvaffakiyet bahtınızın nerede olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. İşte bu nedenle 

Tüp bebekte muvaffakiyet bahtı hesaplama aracı ile muvaffakiyet talihinizi hesaplarken; tedaviyi tercih etmek için iyi bir aday olup olmadığınızı da öğrenmeniz gerekir. Kısırlık laf konusu olduğunda, size ya da eşinize aşağıdaki teşhislerden biri konulduysa, tüp bebek tedavisi sizin için güzel bir seçenek olabilir:

Tüp bebek tedavisi uygulanabilecek durumlar

 • Endometriozis
 • Erkekte sperm sayısının düşük olması
 • Rahimle ilgili meseleler
 • Fallop tüpleri ile ilgili sıkıntılar
 • Yumurtlama problemleri
 • Yumurta ya da sperme zarar veren antikor meseleleri
 • Bayan ya da erkeğin genetik illetleri
 • Nedeni açıklanamayan kısırlık vakaları

Bebek sahibi olmak için tüp bebek dışındaki tedavi usulleri nelerdir?

Kısırlık kelam konusu olduğunda, tüp bebek tedavisi her devir birinci seçenek değildir. Öncesinde kullanılacak doğurganlık ilaçları ya da kimi cerrahi teknikler ile kısırlığa neden olan faktörün tedavi edilmesi, doğal yolla gebelik elde etme bahtınızı da arttırabilir. Bununla birlikte, tüp bebek tedavisi, vesair tedavilerin işe yaramadığı durumlarda son kademe yüz güldürücü sonuçlar vaat etmektedir.

Tüp bebek tedavisinin sizin için münâsib bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız, bu meydanda uzmanlaşmış hekimleri uygunca değerlendirin. Tüp bebekte muvaffakiyet talihi hesaplama aracı kullanarak da tedavi ile ilgili artı ve eksileri değerlendirmeniz yararlı olabilir. Unutmayın, bir tüp bebek tedavisi hem maddi hem de manevi açıdan karmaşık bir süreçtir. Tedavi sürecinde, ruhsal destek almanız da gerekebilir. Bu nedenle, bu süreçte birkaç bilirkişiyle birlikte çalışmanız gerekebilir.

KAYNAK