Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Çok yıkamaktan kuruyan ve çatlayan eller için ne yapılabilir?

Koronavirüsten (COVİD-19) korunmak için en kıymetli önlemin, el yıkamak olduğunu hepimiz biliyoruz. Gelgelelim egzama üzere cilt rahatsızlığı olan bireylerde; eller sık sık yıkandıkça, kuruma ve çatlamalar meydana gelebilmektedir. Egzamalı kimselerin bu kuruma ve çatlamalara köstek olmaları gerektiğini belirten Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Marazları Bilirkişisi Prof. Dr. Ahmet Akçay ellerdeki kuruma ve çatlamalara mani olmak için yapılması gerekenleri açıkladı.

Özellike egzaması olan yahut dönemsel olarak Pudra.com: Egzaması olanlar ellerini yıkarken ciltlerini nasıl koruyabilir?

 Prof. Dr. Ahmet Akçay: Sık sık el yıkamak, egzaması (atopik dermatit olan kişiler için alevlenmelere neden olabilir. Bu nedenle egzaması olan bireylerin düzgün hijyen uygularken, ellerindeki egzama alevlenmelerini önlemek için birtakım önlemler alması gerekir. ​Amerika Astım ve Alerji Vakfı (AAFA); egzama ve öteki cilt rahatsızlığı olanların yeni koronavirüsten korunmak için el yıkarken nelere dikkat etmesi gerektiğini açıkladı. 

P: Ellerimizi yıkadıktan sonra kesinlikle nemlendirici kullanalım mı?

A.A: Ellerimizi yıkadıktan acilen sonra nemlendirici kullanmak, ellerin cilt bariyerini himayede çok tesirli olacaktır. Zira el yıkamak, cildinizin kurumasına neden olacaktır. Bilhassa el yıkadıktan sonra ellerinizi hafifçe nemli olarak bırakmanız ve gerisinden da nemlendirici kullanmanız yararlı olacaktır. Ayrıyeten sık el yıkama yapacağımız için cebimizde nemlendirici taşımamız ve her el yıkamadan sonra nemlendirmek, cildiniz için çok yararlı olacaktır.

P: Egzaması olan insanlar sabun seçiminde neye dikkat etmelidir? El dezenfektanlarından da kaçınmak gerekir mi?

A.A: Birtakım antiseptikler ve antibakteriyel solüsyonlarla el yıkanması, cilde zarar verebilir. Bu nedenle; mümkün epey ellerinizi pH pahası düşük olan likit sabunlarla, 20 saniye yıkamanız yararlı olacaktır. Ellerimizi yıkadıktan sonra, nemlendirici kullanmamız yararlı olacaktır.

Elleri iyi biçimde nemlendirmek için dikkat etmesi gerekenler

  • Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek tasarrufluk bir kağıt havlu yahut mendille kurulayın.
  • Kuru kağıt havlu ile ovalamadan pansuman yapar üzere kurulamak en uygunudur.
  • Çoğunlukla eliniz tam kurumadan (yani, cildiniz hala biraz nemli iken) ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeyini kaplayacak halde bol ölçüde nemlendirici uygulayın.
  • Nemlendirici seçimi; büyük ölçüde cildin yapısına, tercihinize ve gündüz tasarrufu ve günlük ömür aktivitelerinin gerçekleştirilmesine nazaran değişebilmektedir.

İlgili haberimiz: P: Tek tasarrufluk eldivenler ve el dezenfektanları korunmak için tasdikli ve tesirli bir yol mu?

A.A: Eldiven giydiğimizde el dezenfektanlarını eldivenin tüm yüzeyine uyguladığımızdan emin olamayabiliriz. Ayrıyeten latekse alerjiniz varsa lateks içeren eldivenler ellerinize zarar verecektir. Çıplak elde ise bunu daha düzgün biliriz. Bu nedenle eldiven takmak mekanına, sık sık ellerimizi sabunla yıkamak ve gerisinden nemlendirici kullanmak çok daha yararlı olacaktır.

Egzamalı kişinin elleri kuruduğunda ve çatladığında hangi aşamada doktora danışmak gerekir?

A.A: Ellerimizi sık sık sabunla yıkamak atopik dermatit alevlenmelerine neden olabilir. Bunu önlemenin en tesirli yolu da, nemlendiriciler uygulamaktır. Ama, bu ehil değilse, egzamadaki iltihabı azaltmak için reçeteli topikal tedaviye muhtaçlık duyabilirler. Egzamanız alevlenmişse doktora başvurmanızda yarar vardır. Aksi taktirde; egzaması alevlenmiş eller yıkandığında daha da berbatlaşabilir, ellerinizde yanma sızlamalar gelişebilir.

Egzaması olan hastalar paklık yaparken cildini nasıl korumalıdır?

A.A: Kişiler antiseptik mendiller ve arilik eserleri kullanırken, her devir eldiven giymelidir. Zira antiseptikler cildinize temas ettiğinde, çok zararlı olabilir. Bu nedenle de aklık yaparken; ellerinize zarar vermeyen, lateks içermeyen eldiven giymeniz yararlı olabilir.

El egzaması olan insanlar, kendi sabun ve nemlendiricini yanlarında taşımalı mı?

A.A: Bunu umumiyetle, farklı eserlere hassas olan hastalara öneririm. Ama, bu salgın senaryosunda, iki husus daha vardır. Birinci olarak; eserlerinin zararlı mikroplarla kontaminasyonunu önlemek için kişilerin nemlendirici pratikten evvel, ellerini düzgün bir biçimde temizlemeleri değerlidir. İkincisi; kişilerin sabun ve nemlendiricileri yanında taşımak için kullandıkları kapların dışını da temizlemesi ve/veya sterilize etmesi değerlidir. Aksi takdirde bu tüplerin yüzeylerinde, zararlı mikroplar taşınma riski oluşur. Bu nedenle de; yanımızda sabun taşımak, yarar alanına zarar da getirebilmektedir.

Egzaması olan hastalar maske takmalılar mı?

A.A: Egzaması olanlar, ateş, öksürük ve nefes darlığı üzere şikayetleri yoksa maske takmayabilir. Ama koronavirüs için riskli olan hastane üzere taraflara gittiklerinde, maske takmaları yararlı olabilir.

Egzamaya karşı cilt bakımı

* Koronavirüsten korunmada, el yıkama çok değerlidir. Antiseptikler konumuna likit sabun kullanmanız egzamalılar için daha düzgün olacaktır.
* Egzaması olanlar el yıkadıktan sonra, tek tasarrufluk kağıt havlu kullanmalı ve elleri hafif nemli bırakıp ardında nemlendirici kullanmalıdır.
* Sık sık el yıkanacağı için yanınızda nemlendirici taşımanız yararlı olacaktır.
Yanınızda sabun üzere el dezenfektanı taşımanız zararlı olabilir.
* Egzamanız alevlenmişse hekiminizle tedavi için görüşmeniz tutarlı olacaktır.
* Eldiven takmanıza gerek yoktur. Lakin konutta antiseptiklerle aklık yaparken, lateks içermeyen pudrasız eldiven kullanabilirsiniz.
* Öksürük yahut ateş yoksa maske takmanıza gerek yoktur. Riskli ortamlarda bulunduğunuzda, maske takılabilir.

İlgili haberimiz: 

KAYNAK