Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Kırmızı et nasıl tüketilmeli?

Yanlışsız tüketilmezse, etin yararı kadar ziyanı da var. C, E üzere vitaminler istikametinden yoksul olan kırmızı etin, içeriğindeki demirden faydalanmanın yolu, etleri sebzelerle pişirmek yahut etin yanında C vitamininden güçlü zerzevat, salata yahut taze sıkılmış meyve suyu ile tüketmek… Diyetisyen Esra İncekara'dan et tüketirken bilmeniz gerekenler…  

Etleri pişirirken dikkat edilmesi gerekenleri şu formda sıralayabiliriz:
 

  • Etlerin pişirilmesinde fırın, haşlama ya da ızgara üzere usuller tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun mühlet pişirme ve kızartma tekniği çeşitli “kanserojen maddelerin” oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir.

 

  • Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin kesinlikle sebzelerle birlikte pişirilmesi yahut etlerin yanında C vitamininden güçlü sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi epey kıymetlidir. Bu sistem hem besin çeşitliliğini sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır.

 

  • Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ek yağ eklenmemelidir. Bilhassa kuyruk yağı kullanılmasından kaçınılmalı, sakatatlar tercih edilmemelidir.

 

  • Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş ortasındaki uzaklık eti yakmayacak ve “kömürleşme” sağlamayacak halde ayarlanmalı. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri aniden katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır.

Kurban bayramı üzere periyotlarda et nasıl saklanmalı?

Yeni kesilmiş et sıcak havalarda çok daha kolay bozulabilir. Bu nedenle Kırmızı et nasıl tüketilmeli?kurban etini saklarken dikkat etmemiz gerekenleri şöyle sıraladı:
 

  • Etler büyük modüller formunda değil kıyma, kuşbaşı üzere küçük modüllere ayrılıp, tek pişirimlik ölçülere bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak, buzdolaplarının buzluk kısmında yahut derin dondurucuda saklanmalıdır.
  • Buzlukta -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun müddet etler saklanabilmektedir.
  • Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, yeniden buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et çabucak pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.

 

KAYNAK