Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Kurban eti tüketirken bilmeniz gerekenler

Kurban bayramında bilhassa artan et tüketimi ve her gün yenen tatlılar, yalnızca kilomuzu değil, sıhhatimizi da etkiliyor. Bilhassa bu çeşit devirlerde yüksek tansiyon, kalp-damar, mide, diyabet (şeker) hastalığı olanların ve vücut kitle indeksi yüksek olan şahısların beslenmelerine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. 

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Örün İncekara “Özellikle mide bağırsak hastalığı çekenler kurban etini dolapta dinlendirdikten birkaç gün sonra tüketmeli, kurban etinin pişirilmesinde fırın, haşlama ya da ızgara üzere metotlar tercih edilmeli kızartmalardan kaçınılmalı, etlerin yanında kesinlikle zerzevat, salata yahut taze sıkılmış meyve suları olmalı, yüksek ölçüde yağ ve şeker içeren hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmeli” diyerek ihtarlarda bulundu.
 

Kurban bayramında, bayram geleneklerimizden olan tatlı ve şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin ölçüsü ve sıklığı da artıyor. Bayram kahvaltılarında başlayan et kavurmaları, öbür öğünlerde de kırmızın etin tercih edilmesi ve porsiyon denetimlerinin yapılmaması sonucunda mide yanmaları ve bağırsak sorunları de açığa çıkabiliyor.
 
Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon denetimine ve besin kümelerinin istikrarlı dağılması için alınması gereken tedbirlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp her vakit ihtimam gösterilmesi gerekiyor. Bayramda sıhhatimize dikkat etmek için  kırmızı et tüketimine, pişirme biçimine ve eti saklama şartlarına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Et yemeklerini öğlen vakitlerinde tercih edin

“Mide-bağırsak hastalığı olan şahıslar kurban etlerini çabucak tüketmemeli” diyen Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Diyetisyeni Esra Örün İncekara “Etler sindirimi sıkıntı olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar, etler buzdolabında birkaç gün bekletildikten sonra, gün içerisinde 1 öğünü geçmeyecek halde mümkünse öğlen yemeğinde etin yağsız kısmından tüketilmelidir” dedi.

KAYNAK