Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Tatilde güneş lekelerinden nasıl korunabiliriz?

Deniz, kum ve güneşin tadını en âlâ çıkardığımız yaz aylarında ve tatil vakitlerinde güneşin yararlı tesirlerinden yararlanırken, ziyanlı tesirlerinden korunmayı da bilmek gerekir. Zira güneşin UVA ve UVB ışınları fotoaging dediğimiz cilt yaşlanmasından kansere kadar sıhhatimize pek çok ziyan verir. Üstelik ultraviyole hasarı yalnızca güneşe daha ağır maruz kaldığımız yaz aylarında, deniz ve havuz kenarında değil, her mevsim kümülatif olarak ziyana yol açar. Bu nedenle ömrümüz boyunca bu ışımaya karşı tedbir almamız gerekir. İşte bu nedenle sizlerle güneşin ziyanlı ışınlarından korunmak için alabileceğimiz tedbirlerin yanı sıra, güneşin ziyanlı ışınlarına karşı en tesirli eserlerden bahsedeceğiz.

Sağlıklı cilt için güneşin ziyanlı ışınlarından ve cildi yıpratan çevresel faktörlerden şuurlu korunmak için güneş esirgeyici krem seçerken yalnızca yüksek SPF derecelendirmesi değil çinko oksit, titanium dioksit ve minerallerin içerikte yer almasına, hassaslaşan ciltte irritasyon yaratacak nikel, paraben üzere hususlar içermemesine ve cilt tipine; akneli-lekeli-hassas vb uygun olmasına dikkat etmek gerekli. Bu teklif günlük kullanacağımız tüm dermokozmetik eserler için de geçerli. Hücresel sıhhatin temelini oluşturan “su” ve “minerallerden” cildimizi ve vücudumuzu yoksun etmemek için hem sıvı tüketimine, hem antioksidan tesirli vitamin desteklerine ihtimam gösterilmesi teklifim.

Buna nazaran, güneş esirgeyici alırken:

 • Yüksek SPF kıymetli eser seçin. (Minimum 30 SPF)
 • Çinko oksit, titanyum oksit ve mineral içerikli olmasına dikkat edin.
 • Eserin içeriğinde nikel, paraben katkı hususlarının olmamasına itina gösterin.
 • Cilt tipinize uygun eser seçin. Buna nazaran eser üzerinde akneli, lekeli, hassas üzere cilt özelliklerine dayanan ihtarları kesinlikle denetim edin.
 • Çok hassas bir cildiniz varsa güneş kreminizin UVB ve UVA'ya karşı da tam muhafaza sağlıyor olmasına dikkat edin. Bu nedenle yeterli bir etiket okuyucu olun.

 
Güneş kremi nasıl kullanılmalıdır?

 • Güneşe çıkmadan yarım saat evvel pak ve kuru cilde sürün.
 • Suya dayanıklılığına nazaran terleme ve suya girme ile yenileyin.
 • Gölge ve şemsiye altında da olsanız, güneş kremi ile korunmaya devam edin.
 • Güneşten korunma muhtaçlığı yalnızca yüzünüz için değil, dudaklarınız, kulaklarınız, el ve ayaklarınız  için de geçerlidir. Bu nedenle buna uygun eserler kullanın.
 • Güneş sonrası cildinizin nem gereksinimini giderecek yatıştırıcı özellikte krem kullanın. Bu, cildinizi güneş sonrasında rahatlatacaktır.
 • Tatil dışında kentte günlük ömürde da yaz-kış yüz ve ellere güneş kremini uygulayın.

 
Klinik olarak cilt lekelerine karşı uygulanabilecek protokoller
 
Sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cilt ve dinç bir vücuda sahip olmak için günlük hayatta temel sıhhatimizi bozan ve hücresel yaşlanmayı tetikleyen etkenler hakkında hastaları bilinçlendirmek ve önleyici tedaviler ile süreci birlikte yönetmek, tıp tabiplerinin temel prensibi olmalıdır. 
 
Yaz periyodunda ciltte kuruluk, kırışıklık, sakma ve leke üzere problemlere klinik uygulamalar:

 • Ciltte hassasiyet yaratmayan medikal cilt bakımlarıyla cilt meyyit hücrelerden arındırılmalı.
 • Deveran düzenlenerek cildin nefes alması sağlanmalı.
 • Hücrelerin canlılığı için gerekli hyalüronik asit, kolajen, vitamin ve mineralleri cilt altına mezoterapi tekniğiyle uygulayarak cilt bariyeri güçlendirilmeli.

Böylelikle güneş hasarına bağlı gelişebilecek kuruluk, kırışıklar, sarkma ve leke üzere sıkıntıları önlemek yaz periyodu klinik uygulamalarımız.

KAYNAK