Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Online eğitim alan çocukların göz sağlığını koruma yolları

Devam eden Covid-19 süreci nedeniyle öğrencilerin birçok çevrimiçi dersler alıyor. Yaşanan süreçte çevrimiçi öğrenme tek seçenek üzere görünüyor olabilir. Tekrar de bilgisayar, tablet ve telefon başında epey uzun saatler geçiren öğrencilerin ebeveynleri, çocuklarının sıhhatleri için kaygılı durumda. Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım çocukların göz sıhhatini korumak ismine yapılabilecek ipuçlarını anlattı.

Çevrimiçi ders sistemine geçen öğrenciler epeyce uzun saatlerini bilgisayar ve tablet başında geçirmeye başladıkları için göz sıhhati şikayetlerinde artışlar meydana geldi.

Uzun saatler ekran başında kalmak göz problemlerini tetikliyor

Bilgisayar, tablet ve telefon başında geçirilen uzun saatler öğrenciler üzerinde baş ağrısı, göz sıkıntıları ve gerilim meydana getirdi. Göz yorgunluğu, oluşan en yaygın meselelerden biri. Gözde yaşanan sıhhat sorunlarının semptomları; çok göz kırpma,  gözlerin sık sık ovulması, kuru gözler, göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrılarını içerir. Ebeveynler, çocuklarının sıhhatini korumak için tedbirler almalıdır.

Fizikî ve ruhsal sıhhatlerini yeterli takip edin

Küçük çocuklar için çevrimiçi dersler, gelişmekte olan beyinleri üzerinde gerilim yaratabilir. Okul ortamında molalar verilir, arkadaşlarıyla etkileşim içindedirler ve etraftaki atmosfer öğrenme süreçlerine dayanak olur. Lakin meskende yapılan çalışma sisteminde bunların yapılması pek mümkün görünmüyor. Ebeveynler, uzun saatlerini bilgisayar, tablet ve telefon başında geçirmek zorunda kalan öğrencilerin fizikî ve ruhsal sıhhatleri için kâfi tedbirler aldıklarından emin olmalıdır.

Bu görüntü ilginizi çekebilir: Online eğitim alan çocuların göz sıhhatini muhafazanın 5 yolu

1. Reçete edilmişse gözlüğünü sistemli takmasını sağlayın

Çocuğunuza muayene sonucu gözlük reçete edilmişse, ekranı izlerken de dahil olmak üzere her vakit gözlük taktığından emin olun. Gözlüğün daha âlâ bir alternatifi maalesef yoktur. Kontakt lensler bile uzun müddetli ekran müddeti için uygun değildir. Nizamlı gözlük kullanımı göz yorgunluğunuzu azaltmak konusunda size yardımcı olacaktır.

2. Bilgisayar ekranının aydınlatmasını en düzgün seviyede ayarlayın

Göz yorgunluğunu minimuma indirmek için ekranların uygun aydınlatılmış bir odada izlenmesi tavsiye edilir. Monitördeki yahut ekrandaki parlaklık düzeyi, orta seviyede bir parlaklık ayarında tutulmalı ve kâfi aydınlatmaya sahip bir odada izlenmelidir.

3. Sistemli mola verdirin.

Ekranlara sistemli baktığınız vakitlerde gözler ve beden için sistemli aralıklar vermek epey değerlidir. 20 dakikada bir ekrandan 20 saniye boyunca 20 fit uzaktaki bir objeye bakmanız gerektiğini belirten 20-20-20 kuralına uymanız sizin faydanıza olacaktır.

4. Gün içinde dışarıda vakit geçirmesini sağlayın.

Açık hava aktiflikleri miyop için kanıtlanmış hami faktörlerden birisidir. Güneş ışığından faydalanmak, D vitamini üretimindeki artış, bağışıklığın artması, duygusal uygunluk hali sağlarken bedenin genel sıhhati için de faydalıdır.

5. Beslenmesini istikrarlı ve nizamlı tutun

Âlâ ve istikrarlı beslenmek hepimiz için olduğu üzere çocuklar içinde epey kıymetlidir. Elbet tüm vitaminler ve mikro besinlerin beden için kıymetli olduğuna kuşku yok, kimileri ise özellikler gözler için değerli durumda. A vitamini, C vitamini, E vitamini, lutein, Zeaanthin ve omega yağ asitleri gözler için hayli yararlıdır. Bunlar havuç, pancar, mango, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz, yumurta, balık vb. besinlerde doğal olarak bulunur.

KAYNAK