Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bağımlılık ve fobiler için uygulanabilecek QEPR teknikleri

Rastgele bir gerilim, endişe ya da anksiyete durumunda bedenimizin belli noktalarına dokunarak kendimizi rahatlatmamız mümkün. İngiliz Terapist Paul Emery tarafından geliştirilen QEPR (Kuantum Duygusal ve Fizikî Terapisi) formülü, bedenimizdeki muhakkak noktalara dokunarak öfke, ıstırap, telaş üzere hislerden, fobilerden ve bağımlılıklardan kurtulmamızın mümkün olduğunu söz ediyor. Biz de Paul Emery’ye en kıymetli sıkıntılarımızdan olan ve duygusal yeme olarak da isimlendirilen çikolata bağımlılığı yahut sigara, alkol üzere bağımlılıklarımızdan kurtulmak için QEPR usulü ile neler yapabileceğimizi danıştık.

İngiliz Terapist Paul Emery’nin geliştirdiği QEPR (Kuantum Duygusal ve Fizikî Terapisi) tekniği birçok duygusal, ruhsal ve fizikî rahatsızlıkları hafifletmek ve hatta güzelleştirmek için kullanılıyor. Kaygılardan fobilere, depresyondan öfkeye, acıdan travmaya, ıstırap, çikolata bağımlılığından sırt ağrılarına kadar.

Birçok insanın muvaffakiyetle sigarayı bırakmasına ve fobilerinden uzaklaşmasına yardımcı olan Emery, bahis hakkında şu açıklamaları yapıyor:

“Sigara içen bir beşere verebileceğim en kolay yardım da birkaç dokunma noktasıyla yapılan tedavinin, bağımlılıkların üstesinden gelmeye ne kadar tesirli olduğunu göstermek olur.
Pandeminin başlangıcından beri mikroplar ve hasta olma kaygısının yol açtığı anksiyete bozukluğu ve fobilerde de küresel bir artış kelam konusu. QEPR metodu, yalnızca birkaç seans içinde bu telaşlar, fobiler ya da endişelerin süratlice hafiflemesini sağlıyor.” 

Pekala daima bahsettiğimiz bu prosedürde, bilhassa bağımlılıklar ve fobiler için spesifik olarak bedendeki dokunma noktaları nerelerdir? Çikolata, sigara ya da uyuşturucu üzere bağımlılıklar için hangi noktalara dokunabiliriz? Paul Emery, Pudra.com okuyucuları için açıkladı:
 
 “Bağımlılıklar ve fobilerin kimi ortak noktalarının bulunmasının yanında bedendeki dokunma noktaları tıpkı değildir. Dokunarak tedavi, belli bir seri, sıra ve muhakkak bir sorun üzerine uygulanır. Bağımlılıklar ve fobiler üzerine uygulanan seriler de çeşitlidir fakat en yaygın uygulanan ve birçok beşere yardımcı olan seriyi paylaşayım.

Çikolata, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları için:

 • Bağımlılığınızı, canınızın çektiği şeyi düşünün ve buna 0 ve 10 ortasında bir kıymet verin. 10 en yüksek ve 0 en düşük istek oranı.
 • Akabinde bağımlılığınız olan şeyi düşünürken birbiri ardına bir sıra halinde her biri 10’ar tane olacak halde söylenilen bölgenize yavaşça vurun.  
 • “Karate Chop” ismini verdiğim, iki elin de yanına yavaşça vurun.
 • Göğüs kemiğinizin yanındaki yumuşak dokuda olan köprücük kemiğinizin altına yavaşça vurun.
 • İki gözün de altına yavaşça vurun. (Çıkıntının çabucak üstüne, gözbebeğinin altına)
 • Bir defa daha köprücük kemiğinin üstüne yavaşça vurun.
 • Bütün bunları yaparken, özgür bırakmak istediğiniz alışkanlık, bağımlılığınızı düşünmeye devam ettirin.
 • Bu sıralamayı en az 3 dakika devam ettirin.
 • İsteğin değerli ölçüde azalmaya başladığını hissetmeye başlıyor olmalısınız. 

Fobiler için:

 • Fobiniz her ne ise, onu düşünürken söylenilen her bölgenin iki tarafına da bir sıra halinde 10’ar kez olacak biçimde yavaşça vurun.
 • Elinizin yanına yavaşça vurun.  (Karate Chop Point)
 • Her iki gözün de altına yavaşça vurun.
 • İki kolun da altına yavaşça vurun. (Sütyen askınızın 10 cm seviyesinde)
 • Göğüs kemiğinizin yanındaki yumuşak dokuda olan köprücük kemiğinizin altına yavaşça vurun.
 • Bir defa daha fobinizi, anksiyete duyduğunuz, korktuğunuz durumu düşünürken bu seriyi en az 3 dakika olacak biçimde tamamlayın. Bu, uygulamanın kıymetli bir kısmıdır. Duyduğunuz hislerin süratli bir biçimde azaldığını fark edeceksiniz. Birebir yahut farklı bir endişe ya da anksiyetenin üzerinde bu prosedürü muhtaçlık duyduğunuz aralıklarla uygulayabilirsiniz.

Bunları okuyanlara yalnızca okumalarını değil, rastgele bir gerilim, dehşet ya da anksiyete durumunda uygulamalarını öneririm. Yardımcı olma ihtimali yüksek ve kaybedecekleri bir şey yok! Kim bilir tahminen de zihinlerinde oluşacak sakinleşme ve huzur hissinden şaşkına dönerler bile.”

İlgili haberimiz: 

KAYNAK