Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

QEPR ve akupunktur teknikleri arasındaki fark nedir?

İngiliz Terapist Paul Emery tarafından geliştirilen QEPR usulü ile bedenimizdeki belirli noktalara dokunarak öfke, hüzün üzere hislerimizden, fobilerimizden ve bağımlılıklarımızdan kurtulmanın yolları üzerine çalışıyor. Pekala QEPR sistemini 5000 yıl öncesine kadar dayanan akupunktur sisteminden farkı kılan noktalar nelerdir? Paul Emery, Kuantum Duygusal ve Fizikî Terapisi hakkında ayrıntılar verdi. 

 
QEPR – Quantum Emotional Physical Release (Kuantum Duygusal ve Fizikî Terapisi), Paul Emery’nin çalışmalarına yıllar öncesinden başladığı ve birçok terapi sisteminin bir ortaya getirerek geliştirdiği bir terapi prosedürü. Kişinin bedeninde belli noktalara denetimli bir formda dokunarak gerçekleştirilen QEPR ile karşılaştığımızda, akla bin yıllar öncesine dayanan akupunktur yahut refleksoloji üzere Uzakdoğu temelli tedavi yolları geliyor. Pekala QEPR ile akupunktur formülünü birbirinden farklı kılan nedir? Daha öncesinde QEPR sistemi hakkında ayrıntılı bir röportaj yaptığımız Paul Emery, bize akupunktur ile QEPR usulü ortasındaki farkları açıkladı:

 “QEPR ve Akupunktur birbirine benzeyen teknikler değil aslında. Akupunktur ardında yaslanmış bir hastanın bedenindeki farklı noktalara yerleştirilen birçok iğne yoluyla uygulanan pasif bir tedavi yoludur. 5000 yıl eskiye dayanan meridyen güç sistemi üzerinden Çin tıbbı unsurlarını baz alır ve çoğunlukla fizikî güzelleşmeyi amaç alan bir tedavidir.
 
Başka yandan QEPR benim ve oturan hastamın etkileşimde olduğu bir usulüdür. Bu usul ya hastanın sorun üzerinde düşünürken benim 6 ya da daha az, spesifik ve güçlü bir halde üst beden akupunktur noktalarına dokunmam yoluyla oluşur ya da “Havening” metodu ile kollar, yüz, eller üzerine dokunmamla oluşur ya da en son olarak “strobe light” denilen terapi prosedürünü kullanmamla oluşur. Terapi sonunda hastanın duygusal, ruhsal ve fizikî problemlerinin giderilmesi hedeflenir.
 
Ben de akupunktur usulünü denedim

Her tedavinin, hastanın sakinleştirilmesi ve sorunun üstesinden gelebilmesi açısından yeri farklıdır. Akupunktur da onlardan biridir. Birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanışlı ve tesirli bir yoldur. Ben de daha evvel fizikî bir sorunum için akupunkturu denemiştim. Kendi yolumla yardımda bulunamadığım bir durumda hastalarıma önerebileceğim bir sistemdir.
 
Lakin bana nazaran bilhassa QEPR, öteki uzun süren usullere nazaran çok daha tesirlidir. Zira bu günlerde psikoloji kısmındaki gelişmeler yoluyla eskisine nazaran, istenmeyen negatif duygusal tepkileri daha süratli, kolay ve tesirli bir biçimde fark edebiliyoruz. Terapi, Freud’un vaktinden bu yana, çok tahlil ve hiç bitmeyen değerli seanslardan çok daha fazla yol aldı. Beşerler bunun farkında olmalı!
 
Bu nedenle QEPR istenmeyen negatif hisleri nasıl depoladığımız, en kısa, efektif ve kalıcılığı olan bir yol ile huzurlu, sağlıklı, sakin hisleri hastada nasıl ortaya çıkarabileceğimizin yolunu çizen, son çıkan bilimsel gelişmeler, çalışmalar ve buluşları baz alan bir sistemdir.

Fizikî sıkıntıların altında çözülmemiş negatif hisler yatıyor
 
Ayrıyeten kıymetli bir nokta da, bu gelişmeler bize, yaşanan birtakım fizikî sıkıntıların ardında çözülmemiş negatif hislerin olabileceğini gösterdi. Bana nazaran bu, çalışmanın heyecan verici bir kısmı. Örnek vermek gerekirse, fizikî acı yaşayan ve tedavi isteyen birçok insan klasik tedavi görüp çok az bir rahatlama yaşayabiliyor, bunun sonucu olarak da daha ağır metotlara başvuruyor ve bu sebeple hayatını kaybeden çokça hasta var. Ben ise bu durumların çerçevesinde, oluşturduğum online bir kurs ile insanlara yardımda bulunmak konusunda epey tutkuluyum zira acı ile yaşamak çok zorlayıcı bir durum, bilhassa de bir süreklilik içindeyse.”

KAYNAK