Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Güçlü bağışıklık için bal arılarından gelen sağlık: Propolis

Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yollarından biri doğal eserler kullanmaktan geçiyor. Güçlü içeriğiyle doğal besinler ortasında büyük değere sahip olan bal ve arı eserleri insanların tabiatta tüketebileceği en değerli besinlerin başında geliyor. Balın tesirini daha da artırmak için propolis ile yanlışsız karışım formunda tüketilmesi öneriliyor.

Oxford Üniversitesi, balın üst teneffüs yolu hastalıklarına karşı antibiyotik ve ağrı kesicilerden ortalama yüzde 36 daha fazla tesirli olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmalara nazaran balın düzgünleşme sürecini kimi durumlarda 2 güne düşürdüğünü ve öksürüğü yüzde 50 azalttığı saptandı.

Propolis nedir?

Mikroorganizmaların savunma kalkanlarını kırarak antibiyotiklerin hücre içine girmesini sağlayan ve en güçlü destek besinlerden biri olarak kabul edilen propolis; arıların kovanlarının hijyenini korumak için ürettikleri bir unsur. Münasebetiyle öbür kovan eserlerinden farklı bir bileşime sahip.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Kolu Başkanı Prof. Dr. Fazilet Yeşilada’nın açıklamalarına nazaran, antibiyotiklerin tesirini artıran, bağışıklık sistemini destekleyen propolis, tıpkı vakitte kanser tedavisi sırasında meydana gelebilecek organ hasarlarını engellemeye yardımcı olan güçlü antioksidan tesirlere de sahip.

Propolisin yararları
– Antibiyotiklerin tesirini artırma özelliğine sahiptir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Kanser tedavisinde ortaya çıkan organ hasarlarını düzeltir.
– Antioksidan tesire sahiptir.
– Ağız ve boğaz hijyenini sağlamaya yardımcı olur.

Bal arıları propolisi nasıl üretir?

Bal arıları, etraftaki reçinelerden, ağaçların reçinelerinden, çiçek özlerinden ürettikleri propolisi kovanlarına getirirler ve kovanlarını dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve başka zararlılardan korumak için propolis ile kaplarlar. Propolis kovandaki larvalara, mantar ve bakterilere karşı antibiyotik tesir gösterir. Doğal yollarla toz haline getirilen bu özel unsur bal ile karıştırılarak tüketilmelidir.

Görüntü haber: Propolis nasıl tüketilir?

Bal ile birlikte tüketilmesi önerilen ve apiterapi uygulamalarında da kullanılan propolisin kullanımı hakkında Etabal İdare Konseyi Lideri Ahmet Bağran Aksoy’un açıklamaları ise şöyle:

  • Arı eserlerinden hazırlanacak tüm karışımlarda öncelikle doğal, saf ve katkısız eserler kullanılmalıdır.
  • Doğallığından emin olduğumuz her bir çorba kaşığı ham bal için yarım çay kaşığı katkısız toz propolis eklenmelidir.
  • Hazırlanan karışım cam kavanozda, serin ve rutubetsiz bir yerde, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Sabahları aç karnına sistemli biçimde tüketilmelidir.

KAYNAK