Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bütün Gün Oturduğunuzda Vücudunuza Ne Olur? Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı

Bütün gün oturarak çalışmak ve bütün gün oturmak sonucunda bedenimize ziyanları nelerdir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Etkin bir ömür stiliniz varsa, kısa bir müddet oturmak güzel bir mola olabilir. Lakin tüm gün oturmak, sıhhatinizin birçok istikametini olumsuz etkileyebilir.

En âlâ niyetlere sahip olsak ve fizikî olarak etkin olmayı hedeflesek bile, işimizin, eğitimimizin yahut öbür yükümlülüklerimizin tabiatı, fizikî olarak etkin bir ömür usulüne sahip olmayı zorlaştırabilir. Ve 2020 bize kilitlenme ve meskenden çalışma durumları getirdiğinden beri, televizyonumuzun, telefonumuzun ve bilgisayar ekranlarımızın önünde oturmak her zamankinden daha sıradan görünüyor. COVID-19 dan ötürü hareketsiz olan insan sayısı dünya çapında arttı.

Yazı İçeriği

 • Bütün Gün Oturmak Sonucu Bedeninizde Olabilecek 10 Şey
  • Kilo Alabilirsiniz
  • Sırt yahut Omuz Ağrısı Yaşayabilirsiniz
  • Ruh Sıhhatiniz Üzerinde Olumsuz Bir Tesir Hissedebilirsiniz
  • Uyumakta Zorlanabilirsiniz
  • Kalp Hastalığının Gelişmesi İçin Risk Altında Olabilirsiniz
  • Bebek Hamile Kalmada Sorun Yaşayabilirsiniz
  • Hemoroid olma nedeni
  • Diyabet Geliştirme Riski Daha Yüksek Olabilir
  • Gebeyseniz, Gebelik Diyabeti Geliştirme Riskiniz Daha Yüksek Olabilir
  • Artan Kanser Mevti Riskiniz Olabilir

Bütün Gün Oturmak Sonucu Bedeninizde Olabilecek 10 Şey

Pekala, bütün gün boyunca bilgisayarınızın önünde oturduğunuzda yahut koltuğunuza çöktüğünüzde bedeninize tam olarak ne olabilir? Aşağıda, gün boyunca koltuğunuzdan yahut koltuğunuzdan kalkmazsanız bedeninizin yaşayabileceği 10 şey var.

Kilo Alabilirsiniz

 bütün gün oturmak ziyanları

Bu kolay bir matematiktir; Bütün gün oturursanız, hareket ediyormuş üzere kalori yakmazsınız. Tükettiğinizden daha fazla kalori yakmazsanız kilo alabilirsiniz. Bu nedenle, tüm gün oturuyorsanız, bilhassa sağlıklı beslenme alışkanlıkları uygulamıyorsanız, ölçekteki sayıların yavaşça arttığını fark edebilirsiniz.

Sırt yahut Omuz Ağrısı Yaşayabilirsiniz

 bütün gün oturmak ziyanları

Bilhassa makûs duruşunuz varsa, bütün gün oturmak sırt yahut omuz ağrısına neden olabilir. Bilgisayar ekranınızın üzerinde kamburlaşmak yahut gün uzunluğu garip bir konumda eğilmek, bedeninizin hissetmesini istemediğiniz şeyleri hissetmesine neden olabilir.

Ruh Sıhhatiniz Üzerinde Olumsuz Bir Tesir Hissedebilirsiniz

 tüm gün oturmak ziyanları

Kanepede yatmak ve her gün bütün gün Netflix’in yine gösterimlerini izlemek cazip gelebilir, fakat aslında uzun vadede daha düzgün olmak yerine daha makûs hissetmenize neden olabilir. Hareketsiz davranıştaki artış, daha berbat zihinsel sıhhatle alakalı olduğundan, uzaktan kumandadan uzaklaşmak, refahınız için uygun bir şey olabilir.

Uyumakta Zorlanabilirsiniz

 bütün gün oturmanın ziyanları

Birtakım beşerler bütün gün oturuyorlarsa gereğince uyku yakalamakta zorlanabilirler. Kaliteli uyku, ekran kullanımı, gerilim ve alkol kullanımı üzere birçok faktörden etkilenebilse de, bütün gün uzanmak, erteleme kısmında size rastgele bir yarar sağlamayabilir.

Kalp Hastalığının Gelişmesi İçin Risk Altında Olabilirsiniz

 bütün gün bilgisayar başında oturmak

Kardiyovasküler antrenman, kalp kaslarınızın güçlü kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle, her gün uzun müddet oturmak yahut uzanmak, kalbin gereksinim duyduğu kuvvet idmanını almasına müsaade vermez. Ve hür tartı buklelerinizi yapmayı bırakırsanız, zayıf pazı alacağınız üzere, bedeninizi hareket ettirmezseniz daha zayıf bir kalbe sahip olabilirsiniz.

Diabetologica’da yayınlanan datalara nazaran, en azına kıyasla en fazla hareketsiz vakit geçiren şahıslar, izafi kardiyovasküler olay riskinde% 147 artış ve kardiyovasküler vefat riskinde% 90 artışla ilişkilendirildi.

Bebek Hamile Kalmada Sorun Yaşayabilirsiniz

 daima oturmanın ziyanları

Hem erkekler hem de bayanlar gün uzunluğu otururlarsa doğurganlık zorlukları yaşayabilir. Bilhassa erkekler için hareketsiz bir iş, yüksek seviyede sperm DNA hasarı riskini iki katına çıkardı.

Hemoroid olma nedeni

 uzun müddet oturarak çalışmanın ziyanları

Poponuzun üzerine çok oturmak birtakım büyük rahatsızlıklara neden olabilir ve hatta rektumunuzda istenmeyen şişliklere, hemoroitlerine yol açabilir. Kimi uzmanlar hareketsiz ömür stilinin hemoroid gelişimiyle örtüştüğünü öne sürerken, kimi datalar hareketsiz davranışların bir risk faktörü olmadığını öne sürüyor.

Diyabet Geliştirme Riski Daha Yüksek Olabilir

Günün büyük bir kısmında oturmak bedeninizi tip 2 diyabet geliştirme riskine sokabilir. Spesifik olarak, daha fazla hareketsizlik müddeti, hareketsiz olmayanlara kıyasla bu durumu geliştirme göreli riskinde % 112’lik bir artışla ilişkilendirilmiştir.

Gebeyseniz, Gebelik Diyabeti Geliştirme Riskiniz Daha Yüksek Olabilir

Bir çalışmada, günde 2 saatten fazla meskende oturan gebe bayanlar, değerli ölçüde artmış gestasyonel diyabet riski ile ilişkilendirildi. Hamilelik sırasında bedeninizi hareket ettirmek, sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir ve olumsuz hislerle uğraş etmenize yardımcı olabilir.

Artan Kanser Vefatı Riskiniz Olabilir

Journal of the American Medical Association’da yayınlanan datalara nazaran, yalnızca oturma müddetini 30 dakikalık aktiviteyle değiştirmek, daha düşük kanser mevti riski ile bağlı görünüyor. Bu durumda, daha az oturmak ve daha fazla hareket etmek, sözün tam manasıyla bir vefat kalım problemi olabilir.

KAYNAK