Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Kupa Terapisi Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Kupa terapisi, bardak çekme ve kupa çekme üzere isimlerle isimlendirilir. Kupa terapisi nasıl yapılır? Bardak çekmenin bedene yararları nelerdir nelere düzgün gelir hepsinin yanıtı yazımızda. Kupa terapisi, bir dizi küçük bardağın ısıtıldığı ve cildin üzerine yerleştirildiği eski bir alternatif tedavi biçimidir. Burada daha fazlasını öğrenin.

Yazı İçeriği

  • Kupa Terapisi Nedir?
  • Kupa Terapisi İle Telaş Tedavisi
  • Kupa Çekme İle Hudut Bozukluklarının Tedavisi
  • Bardak Çekme Kan Akışını Arttırmaya Yardımcı Olur
  • Kupa Terapisi Sistemdeki Toksinleri Dışarı Atar
  • Kupa Çekme Göğüs Tıkanıklığını ve Soğuk Algınlığı Tedavisi

Kupa Terapisi Nedir?

Kupa terapisi, cildin o belli bölgesi üzerinde lokal emme oluşturmak için camdan yahut bambudan yapılmış bir dizi küçük bardağın ısıtıldığı ve cildin üzerine yerleştirildiği ve tümde kan akışını tetiklediği eski bir alternatif tıp tedavi biçimidir. Bedende artan kan akışı, parasempatik hudut sistemini harekete geçirir ve ateş, kronik bel ağrısı, iştahsızlık, hazımsızlık, yüksek kan, burun tıkanıklığı, kısırlık, felç rehabilitasyonu ve adet devri krampları üzere çok çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

 kupa terapisi

Bu tedavi formunun kesin kökenleri bilinmemektedir, lakin şimdiye kadar Çin’de ve Avrupa’nın kimi bölgelerinde uygulanıyordu ve uygulandı. Kupa terapisinin kimi sıhhat faydalarına ve çalışmasının gerisindeki mekanizmayı anlamaya bir göz atalım.

Kupa Terapisi İle Korku Tedavisi

Kimi bilimsel araştırmalara nazaran, kupa terapisi, depresyondan yahut çeşitli akıl sıhhati sıkıntılarından muzdarip hastalarda tasayı değerli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Kupa terapisti cilt üzerine vantuz yerleştirdiğinde, parasempatik hudut sistemi anında devreye girer ve bu da daha uygun kan deveranını ve tüm bedeniniz boyunca kasların ve gerilimin derin gevşemesini sağlar.

 Kupa çekme yararları (bardak çekme tedavisi)

Kupa Çekme İle Hudut Bozukluklarının Tedavisi

Parasempatik hudut sistemi ayrıyeten bedende bulunan daha yüksek adrenalin düzeylerini düşürmekten sorumludur ve kalp atış suratınızı olağana düşürür. Bu aksiyon, tasadan kurtulmaktan büsbütün sorumludur, fakat tıpkı vakitte daha âlâ sindirime yardımcı olabilir ve genel bezi ve kasıtlı aktiviteyi artırabilir, bu da berbat bağırsak aktivitesinden kaynaklanan çeşitli sıhhat sıkıntılarından kurtulmaya yardımcı olduğu manasına gelir. Ayrıntılı bilgi için; Kupa Çekme-Masaj (Tarihte Bilinen En Eski Tedavi Yöntemi)

Bardak Çekme Kan Akışını Arttırmaya Yardımcı Olur

 bardak çekme tedavisi

Kupa terapisinin sağladığı emme, fincanın yerleştirildiği deri yahut organdaki belli bölgedeki kan akışını artırabilir. Bu uygunlaştırılmış sirkülasyon, beden için birçok farklı açıdan çok yararlı olabilir. Ek kan akışı, bedenin belli bölgelerindeki kas gerginliğini azaltmanın yanı sıra otomatik hücre tamirini ateşlemeye, meyyit olanlardan kurtulmaya ve yenilerini yine oluşturmaya yardımcı olabilir, bu da kanser üzere çok çeşitli önemli sıhhat rahatsızlıklarını önleyebileceği manasına gelir.

Kupa Terapisi Sistemdeki Toksinleri Dışarı Atar

Artan kan akışı, sistemin toksinlerden kurtulmasına, fazla sıvıyı atmasına ve lenfatik dolanımı geri kazanmasına ve bu da yara izlerinden ve çatlaklardan kurtulmaya yardımcı olur. Araştırmalar, ciltle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde kupa terapisinin olumlu tesirlerini göstermektedir. Son olarak, daha evvel tartıştığımız üzere, kupa terapisi, bedendeki parasempatik hudut sistemini tetikleyerek, sindirim sistemine kan akışını arttırır. Sindirim sistemindeki bu artan kan akışı, kolon tıkanıklıklarını gidermeye, genel sindirimi düzgünleştirmeye ve hazımsızlık nedeniyle yükselen sıhhat rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcı olabilir. Sonuç olarak, karın bölgesindeki nazik hacamat sindirim organlarını uyarır, bu da organlar boyunca kan sirkülasyonunu teşvik eder ve hazımsızlığı gidermek için tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olur.

Kupa Çekme Göğüs Tıkanıklığını ve Soğuk Algınlığı Tedavisi

Pek çok kupa terapisti, ciğerler üzerinde ve sırtta bardak kullanırsak, astım, soğuk algınlığı , bronşit ve zatürre üzere başka önemli sıhhat rahatsızlıklarının tedavisinde kıymetli ölçüde yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Bu sıkıntıların neden olduğu göğüs tıkanıklığından kurtulup bedenden dışarı atan bardakların emilmesi, bu tıp durumlardan muzdarip olan ve hatta nefes almada zahmet çekebilen hastaya rahatlama sağlar. Hacamat terapisi, fazla sıvının parçalanması ve dışarı atılmasının yanı sıra, oksijen bakımından varlıklı kanın akciğerlerinize ve başka teneffüs kaslarınıza getirilmesine de yardımcı olur.

KAYNAK