Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Evde kışlık konserve yapmanın 8 püf noktası

Mevsimi dışında zerzevatları en sağlıklı formda tüketmenin yolu konservelerdir. Tekzen, meskende kışlık konserve hazırlamak için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını paylaşıyor.

Tertipli ve istikrarlı beslenmek, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, günlük ömürde dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Zerzevat ve meyveler de bu beslenme tertibinin temelini oluşturuyor. Lakin her mevsim istediğimiz zerzevat ve meyveleri bulmak mümkün olmuyor. Sevdiğimiz zerzevatları, dört mevsim keyifle tüketmenin yolu ise konserve yapmaktan geçiyor. Domates ve kırmızı biber üzere çok fazla tüketilen zerzevatları konserve olarak yapmak ise yemek yaparken vakit da kazandırıyor.

Pekala kış mevsiminde sağlıklı bir halde konserve hazırlamak için nelere dikkat edilmeli? Tekzen, konserve imaliyle ilgili püf noktalarını şöyle sıralıyor:

  • Sağlıklı ve gerçek bir konserve için öncelikle kaliteli gereçten üretilen cam kavanozlar edinmek gerekiyor.
  • Ayrıyeten kavanoz kapakları da çok değerli. Seçilen kapaklar kalitesiz ve bozuk olursa konserveleme sürecinden sonra akıntı, sızıntı oluşmasına ve hava almasına hasebiyle içindeki eserin bozulmasına neden olabilir.
  • Sıhhatiniz için konservelerinizi koyacağınız kavanozları öncesinde kaynatarak dezenfekte edebilirsiniz.
  • Konserve üretiminde en temel husus taze ve olgunlaşmış sebzelerin seçilmesidir. Aksi takdirde konservelerin bozulma, çürüme yapması kaçınılmaz olur.
  • Sebzelerin uygun biçimde temizlenmesi konserve sürecinin en değerli hususlarından biridir. Zerzevatları yıkamadan kullanmak konservelerinizde bakteri birikimine neden olabilir.
  • Zerzevatları yıkayıp istediğiniz boyutta doğradıktan sonra düşük ısıda soteleyerek, sıcak bir halde kavanozlara doldurup kapaklarını kapatabilirsiniz. Kapakların hava almamasına bilhassa dikkat etmek gerekiyor. Şayet kapaklar düzgün kapatılmazsa konservelerin çabuk bozulma mümkünlüğü bulunuyor.
  • Zerzevatları sıcak halde kavanoza koymak konservelerin ömrünün çok daha uzun olması için kıymetli. Kavanozları aksi çevirerek rastgele bir akma, sızıntı olmadığına da emin olmalısınız.
  • Siz de kendi konservelerinizi yaparak sebzelerinizi kışın çok daha sağlıklı halde tüketmek istiyorsanız www.tekzen.com.tradresinden konserve imali için gerekli mutfak eşyalarına ulaşabilirsiniz.

Başka merak ettiğiniz püf noktalarını https://buislerboyleyapilir.tekzen.com.tr blog sayfasından okuyabilirsiniz.

KAYNAK