Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Vajinal mantar hakkında bilmeniz gerekenler

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer vajinal mantar enfeksiyonları hakkında değerli bilgiler verdi.

Bayanlarda en yaygın görülen enfeksiyonlardan birisi vajinal mantar enfeksiyonudur. Bayanların yüzde 90’ı hayatlarının bir devrinde mantar enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Erişkin bayanların yaklaşık % 75-90’ı ise hayatlarının rastgele bir devrinde en az bir kere mantar enfeksiyonu geçiriyor.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer’in verdiği bilgilere nazaran hamilelik devrinde değişen hormonal istikrar nedeniyle vajinal enfeksiyonlar, bilhassa de mantar enfeksiyonları artış gösteriyor.

Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmaların ekseriyetle öteki bir şahıstan bulaşmadığını söz eden Op. Dr. Esra Demir Yüzer, husus hakkındaki açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Kişinin zati kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile faal hale gelip enfeksiyon yaratır. Gerilim, mantar oluşmasını tetikleyen faktörlerden biridir. Hastalığın tanısı öbür hastalıkların tersine jinekolojik muayene ile rahatlıkla konulur. Bu şikayetler ile uzmana başvuran hastanın yapılan muayenesinde rahim ağzındaki kızarıklığın görülmesi ve mantara özel akıntının tespiti teşhisin konulmasını sağlar.”

Bu görüntü ilginizi çekebilir: Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonu, mantar ismi verilen bir küme mikroorganizmanın vajende oluşturduğu bir iltihaptır. Ekseriyetle Candida Albicans ismi verilen mantar tipi bu enfeksiyona sebep olmaktadır.

Vajinal mantar belirtileri

  • Mantar enfeksiyonunda ekseriyetle vajende beyaz, süt kesiği vasfında sıklıkla kokusuz bir akıntı meydana gelir.
  • Kokunun olması enfeksiyona eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla gelmelidir.
  • Vajende ağır kaşıntı ve yanma
  • Akıntının dış genital organlara teması sonucu kızarıklık ve yanma
  • İdrar yaparken yanma ve ağrılı cinsel ilgi

Mantar enfeksiyonlarının sıklığı ve nedenleri

  • Tüm bayanların %75-90’ı ömürlerinde en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirirler.
  • Hamile bayanlarda ise bu enfeksiyon, hamile olmayanlara nazaran 15-20 kat daha sıklıkla görülür.
  • Yaz aylarında vajen ısısının yükselmesi, deniz ve havuza girdikten sonra ıslak mayo ile oturulması enfeksiyon riskini artırır.
  • Şeker hastalığı olan hamilelerde mantar enfeksiyonları daha sık görülür.
  • Kimi antibiotiklerin (genellikle penisilin, ampisillin grubu) kullanılması sonrasında, vajen flora bakterilerinin de azalması nedeni ile mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir.

Bu görüntü ilginizi çekebilir: Vajinal mantar tanısı nasıl konulur?

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının bir ortada kıymetlendirilmesi ek bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan teşhis koydurur.

Mantar enfeksiyonunun tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonları ekseriyetle lokal tesirli vaginal ovül ve kremlerle tedavi edilmektedir. Ağızdan ilaçlar, fetuse olumsuz tesir olmaması için ekseriyetle tercih edilmezler. Gerektiği taktirde birinci 3 aydan sonra kullanılabilen kimi ağızdan ilaçlar da mevcuttur. Bizim teklifimiz ilgili şikayetlerde bir kadın-doğum uzmanına müracaat ederek gerekli yardımı almaktır.

Etiket: vajinal mantar, mantar enfeksiyonu, bayanlarda vajinal enfeksiyonlar, vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri, vajinal mantar nedenleri, mantar enfeksiyonu tedavisi

İLGİLİ HABERLER

Vajinal mantar enfeksiyonları

Vajinal mantar enfeksiyonunu neler tetikler?

Vajinal enfeksiyonlardan korunma teklifleri

Vajinal kaşıntı hakkında bilmeniz gerekenler

KAYNAK