Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Cilt İçin Aspir Yağı: Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Yağlar, cilt bakımı için faydalı olan iyi bilinen yumuşatıcılardır. Aspir yağını hiç duydunuz mu? Aspir yağı ayçiçek yağına benzer şekilde cildi korumada ve cilt sağlığını iyileştirmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Bu makalede aspir yağının faydalarını ve nasıl doğru kullanılacağını açıklıyoruz.

Aspir Yağı Nedir / Aspir Yağı Nasıl Yapılır?​

Aspir yağı, aspir bitkisi Carthamus tinctorius’un tohumlarından elde edilir. Bitki Mısır, Doğu Asya ve Kuzey Amerika’nın Batı kıyılarına özgüdür. Aspir yağı, soğuk presleme veya geleneksel çözücü ekstraksiyon yöntemleriyle elde edilir. Hafif tadı nedeniyle iyi bilinen bir yemek yağıdır. Ancak cilt bakımı endüstrisindeki popülaritesi artıyor. Aspir yağı, cilde iyi gelen zengin bir linoleik asit içeriğine sahiptir. Bunun dışında cilde birçok faydası vardır.

Aspir Yağının Cilde Faydaları​

 • Cilt Bozukluklarını Tedavi Eder: Aspir yağı cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca cilt kanseri riskini azaltmaya da yardımcı olabilir. Yağ ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 • Antimikrobiyal Özelliklere Sahiptir: Yağın iyi antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Yara iyileşmesini engelleyen maya, mantar ve bakterilerle savaşır.
 • Besleyici Faydalar Sağlar: Aspir yağı genellikle kozmetik ürünlerde yumuşatıcı olarak kullanılır. Oleik, linoleik ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Yüksek linoleik asit içeriği cilt görünümünü iyileştirir. Aynı zamanda cildin kurumasını ve dökülmesini de önler. Linoleik asit, A, D, E ve K vitaminlerini içerir. E Vitamini cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Aspir yağı, esansiyel yağ asidi eksikliklerini gidermeye yardımcı olur ve tahriş olmuş ve yıpranmış cildi rahatlatır.
 • Melanin’i Engellemeye Yardımcı Olur: Aspir tohumları, melanin oluşumunu engelleyen ve cilt rengini iyileştirmeye yardımcı olan serotonin türevleri ve asasetin içerir. Bu, koyu halkaları, koyu lekeleri ve diğer cilt renk değişikliklerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 • Cilt Hidrasyonunu Artırır: Aspir yağı cildi nemlendirir ve korur. Cildin hidrasyonunu artırır ve su kaybını önler. Yağın ayrıca cilt bariyer işlevini düzenlediğine inanılıyor.
 • Cildi Rahatlatır: Yağ, cildi koruyabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Sivilce ve sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilir.

Aspir Yağı Çeşitleri​

 • Normal Aspir yağı: Bu yağ kalın kıvamlıdır ve kokusuzdur. Aspir tohumlarından elde edilir ve yemek pişirme, kozmetik ve tıbbi amaçlarla kullanılabilir. Cilde uygulanması güvenlidir. Normal aspir yağı, doymamış yağ asitlerinin içeriğiyle ayırt edilen iki türe ayrılabilir.

 • Linoleik Aspir yağı: Bu yağ, çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. % 68-79 oranında linoleik asit içerir. Yüksek linoleik asit içeriği nedeniyle cilt bakım kozmetiklerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Oleik Aspir yağı: Bu yağ, tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Daha düşük doymuş yağ içeriği nedeniyle ağırlıklı olarak gıda endüstrisinde yemeklik yağ olarak kullanılır.

 • Aspir Esansiyel Yağı: Bu yağ, aspirlerin yapraklarından elde edilir ve preslenerek damıtılır. Gelişmiş cilt bakımı yararları için diğer temel ve taşıyıcı yağlarla eşleştirilebilir. Yutulamaz, sadece topikal olarak uygulanır.

Aspir Yağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?​

1. Sivilce İçin Aspir Yağı Maskesi Tarifi​

Aspir yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve genellikle akne vulgaris ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Yağ ayrıca yara iyileşmesini artırır ve akne lezyonlarının veya yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Malzemeler;

1-2 yemek kaşığı bal
1 ila 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1-2 yemek kaşığı aspir yağı

Aspir yağı maskesi nasıl yapılır?

Bal, yulaf ezmesi ve aspir yağını karıştırın. Karışımı iyice çırpın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Maskeden kurtulmak için yüzünüzü biraz ıslatın ve nazikçe ovalamaya başlayın. Yüzünüzü soğuk suyla temizleyin ve kurulayın. Bir nemlendirici sürün.

2. Egzama İçin Aspir Yağı Tarifi​


Egzama, kaşıntılı bir cilt iltihabı durumudur. Cilt bariyerini işlevsiz hale getirir. En iyi tedavi seçenekleri arasında yumuşatıcılar ve topikal antienflamatuar ürünler bulunur. Aspir yağının koruyucu cilt bariyer işlevini iyileştirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda antienflamatuar özelliklere sahiptir ve cildin kurumasını ve dökülmesini önler.

Malzemeler;

 • Aspir yağı

Nasıl Yapılır?

Etkilenen bölgeye günde bir veya iki kez biraz aspir yağı sürün ve tamamen emilmesine izin verin. Yatmadan önce de uygulayabilirsiniz.

3. Kırışıklıklar İçin Aspir Yağı​

Aspir yağı, içerdiği linoleik asit sayesinde cilt dokusunu iyileştirmesi ve cilt hücresi yenilenmesini desteklemesi ile bilinir. Günlük olarak kullanmak cilt sağlığınızı ve tonunuzu iyileştirir. Yağın antioksidan özellikleri, kırışıklıklar da dahil olmak üzere yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olur.

Malzemeler;

 • Aspir yağı

Yapılışı:

Her gece yatağa girmeden önce yüzünüze aspir yağı sürün. Ertesi sabah yıkayın. Ayrıca lavanta veya çay ağacı gibi diğer uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz. Nemlendiriciye alternatif olarak aspir yağı bile kullanabilirsiniz.

4. Koyu Halkalar ve Cilt Aydınlatması İçin Aspir Yağı​

Günlük güneşe maruz kalma, çevresel hasar ve diğer dış faktörler cilt sağlığını etkiler. Bu hasar erken yaşlanma belirtileri, koyu halkalar, koyu noktalar, renk değişimi gibi ortaya çıkar. Aspir yağı melanin inhibisyonu için kullanılabilir. Koyu halkaları, koyu lekeleri ve diğer renk değişimlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Malzemeler;

 1. Aspir yağı

Nasıl Yapılır?

Uyumadan hemen önce parmak uçlarınızla göz çevresine birkaç damla aspir yağı sürün. Yağ, harika bir göz altı serumu olarak çalışır. Yüzünüzün her yerine uygulayın ve cilt rengini açma sürecini hızlandırmak için gece cilt bakımı rutininizi takip edin.

Aspir Yağının Yan Etkileri​

Aspir yağı, nemlendiriciler ve güneş losyonları gibi birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Genellikle güvenli ve toksik olmadığı kabul edilir. Genellikle aşınmış ve tahriş olmuş cildi tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, seyreltilmemiş aspir yağının minimum cilt tahrişine neden olabileceğini göstermiştir. Aspir yağı ayrıca hafif komedojenik olabilir ve bu da cildi tahriş edebilir. Bu nedenle, cilde herhangi bir ters veya alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için bir cildinizde küçük bir test yapmalısınız.

Aspir yağı, cilde sağladığı faydalarla bilinen ayçiçek yağına benzer. Peki aspir yağını ayçiçek yağından ayıran nedir?

Ayçiçek Yağı Vs. Aspir Yağı Cilt İçin

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, ayçiçek yağı nispeten aspir yağına benzer. Her ikisi de yüksek miktarda linoleik asit içerir. Ayrıca cilt bariyer işlevini iyileştirdikleri ve cilt sağlığını iyileştiren harika yumuşatıcılardır. Ancak aspir yağı, ayçiçek yağı kadar bilinmemekte ve araştırılmamaktadır. Ayçiçek yağına göre daha düşük doymuş yağ içeriğine sahiptir.

Sonuç: Aspir yağı, cilt bakımı rutininize mükemmel bir katkı sağlar. Cildi korur, görünümünü ve hissini iyileştirir ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Bununla birlikte, cildi tahriş edebileceğinden seyreltilmemiş aspir yağından uzak durun. Yağı uygulamadan önce bir küçük cilt testi yapmak yardımcı olabilir.

https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/cilt-icin-aspir-yagi-faydalari-kullanimi-ve-yan-etkileri.3135/